Petak, 29 ožujka, 2024

Šumber: Proslavljena Majka Božja od Drena

U utorak, 05. kolovoza, na Dan Domovinske Zahvalnosti, kada Crkva slavi blagdan Gospe Sniježne, u Šumberu, mjestu Labinskog dekanata proslavljena je i Majka Božja od Drena. Predaja kaže da se 5. kolovoza 1430. godine jednoj pastirici na stablu drena ukazala Djevica Marija sa djetetom u naručju. Stoga što se BDM ukazala na stablu drena blagdan se naziva Majka Božja od Drena, a nekoliko godina nakon ukazanja nedaleko tog stabla izgrađena je istoimena Crkva. Ovaj blagdan, poznat i kao „Petangošt“ („angošt“-dijalektalno-kolovoz) koji se slavi već više stoljeća u ovom je kraju jedan od rijetkih čije obilježavanje nije bilo prekinuto tijekom politički kontroverznih vremena niti je proslava bila ikada premiještana na najbližu subotu ili nedjelju nego je uvijek slavljeno upravo 5. kolovoza. Nadalje, predaja kaže da su moći Majke Božje od Drena osjetili i žitelji obližnjeg mjesta Pićan. Prema toj legendi, oni su prije nešto više od 200 godina oteli Gospin kip iz crkve u Šumberu, no uspjeli su stići samo do mosta na rijeci Raši. Volovi koji su vukli zaprežna kola ukopali su se na mostu i nisu htjeli dalje pa su se Pićanci morali vratiti kući bez Gospinog kipa. U spomen toga Pićanci, za zadovoljštinu, svakog 5. kolovoza pješice hodočaste na misu u Šumber. Tako je bilo i ove godine, 70-ak hodočasnika iz tri dijela pićanskog kraja krenulo put Šumbera, sastali su se upravo na spomenutom mostu te nastavili zajedno do odredišta.

Svečano koncelebrirano misno slavlje predvodio je nekadašnji ovdašnji župnik, sada ravnatelj Pazinskog Kolegija, preč. Vilim Grbac u koncelebraciji sa župnikom domaćinom, vlč. Blažom Bošnjakovićem, pićanskim dekanom preč. Antunom Kurelovićem te drugim svećenicima iz obližnjih župa. Predslavitelj se u prigodnoj homiliji osvrnuo i na okolnosti početka obilježavanja blagdana Gospe Sniježne, te istaknuo važnost ovog hodočašća Majci Božjoj od Drena, napose podsjetivši na nebrojeno mnoštvo vjernika koji su kroz višestoljetnu povijest ovog hodočasničkog odredišta dolazili ovamo da bi u ruke Gospe predali sve svoje želje, nadanja, očekivanja ali i sve životne poteškoće i probleme, te odlazili okrijepljeni Božjim blagoslovom. Propovijednik je nadalje naglasio kako bi BDM trebala svima biti uzor, izazov i poticaj u vjeri. Osvrnuvši se na dnevni ulomak evanđelja, o prvom znamenu na svadbi u Kani, preč. Grbac je naglasio da“ čudo počinje već u Marijinom pogledu, koja ima otvoreno oko i srce, primjećuje potrebu čovjeka, te govori poslužiteljima ‘idite i činite sve što vam kaže’, duboko uvjerena da On to može učiniti.“ „Potrebno je stoga moliti da nam Bog da snage, dobrote, i ljubavi kako bismo mogli slijediti Mariju, biti ljudi koji će znati prepoznati muku i potrebu bližnjega i pružiti pomoć“, te zaključio, „da bismo imali snage i hrabrosti prenijeti budućim naraštajima vjeru koju smo primili od prethodnih generacija.“ Osim domaćih vjernika te hodočasnika iz drugih dijelova Porečke i Pulske biskupije na ovaj se blagdan na poseban način okupljaju i mnogi iseljenici koji su u velikom broju otišli u najrazličitije dijelove svijeta, a koji gotovo redovito posjećuju rodni kraj upravo u vrijeme Petangošta.

(G. Krizman)