Nedjelja, 19 svibnja, 2024
Novosti

U Baderni proslavljen blagdan Male Gospe

U Župi Rođenja Blažene Djevice Marije u Baderni, u Porečkom dekanatu, župna svetkovina proslavljena je u petak, 8. rujna, svečanom misom poldanicom koju je predvodio preč. mr. Ilija Jakovljević, vicepostulator u kauzi za kanonizaciju bl. Miroslava Bulešića. Koncelebrirali su svećenici iz dekanata: župnik Nove Vasi vlč. Ivan Princ, Župnik Vrsara vlč. mr. Lino Zohil, župni upravitelj porečke katedralne župe vlč. Mladen Pranjić te župnik domaćin vlč. Ivan Kramar koji je na početku okupljenima uputio riječ dobrodošlice.

Govoreći o blagdanu Male Gospe predvoditelj je podsjetio da „slavimo onu koja je sudjelovala i sudjeluje u povijesti spasenja čovječanstva. Po Mariji Bog dolazi među ljude i u današnjem slavlju Marija donosi među nas Krista. Stoga i u ovom slavlju možemo ponoviti Kristove riječi s križa: ‘evo ti majke, evo ti sina’. Bog nam Mariju daje za majku i onaj tko je prihvati, tko je želi za svoju majku, onaj tko dopusti da ga Marija vodi u njegovu životu taj najbolje razumije ove riječi: ‘evo ti majke’.“

„Marija stoji pod Kristovim križem, ali ona stoji pod križem svakog čovjeka; svakog prati na njegovu putu, želi pomoći. Marija se nije hvalila svojim izabranjem, već je išla služiti; ide pomoći Elizabeti; Marija želi pomoći svakome od nas. Kako to ona pomaže nama? Tako što nas zagovara, odnosno u konačnici dovodi do Isusa Krista, kao što nas je i sad dovela na ovo misno slavlje“, rekoa je propovjednik.

                Preč. Jakovljević je u nastavku progovorio jednom od prethodnih župnika Baderne, našem bl. Miroslavu Bulešiću. „Jedan od divnih primjera iz naše Istre koji je Isusove riječi ‘evo ti majke’, do kraja razumio bio je bl. Miroslav Bulešić, koji je ovdje bio župnik od jeseni 1943. do jeseni 1945. godine“.

Citirao je nadalje riječi koje je bl. Miroslav prozborio na tom istom mjestu prije točno 79 godina, možda upravo i otprilike u isto doba dana, jer su u to vrijeme, zbog drugačijih životnih dinamika ljudi, crkvene svečanosti bile u pravilu slavljene misama poldanicama. „Na današnji dan, 8. rujna 1944. godine na ovom mjestu bl. Miroslav je izrekao ove riječi u svojoj propovijedi: ‘Sveta Mater Crkva kao rođendan sveca uzima onaj dan kad je on umro za svijet i rodio se za nebo. A o Bl. Djevici Mariji slavi i dan kad se je ona rodila na taj svijet, jer je ona začeta bez ikakve ljage grijeha – dok u drugim svecima častimo napor po kojem su se učinili dostojnima neba. Već od svojeg rođenja ona je bila najčišća i najsvetija od svih stvorova’“, iznio je vicepostulator lijepo i produhovljeno pojašnjenje koje je u homiliji formulirao tadašnji župnik, danas blaženik.

                „Bl. Miroslav je Gospu uistinu imao za svoju duhovnu majku kojoj je, kako čitamo u njegovom Duhovnom dnevniku: ‘U Tvoje ruke, Majko, postavljam svoju dušu sa svim njezinim moćima; Tebi darujem svoje zasluge, molitve, dobra djela, čistoću, poteškoće, odnos prema drugima. Tebi prikazujem svoje tijelo i svoja sjetila…. Hoću da živim u Tebi, za Tebe, s tobom, da mogu živjeti tako s Kristom, za Krista, u Kristu Bogu.’“

Kao ponajbolji poznavatelj pisane, ali i općenito duhovne ostavštine bl. Miroslava, preč Jakovljević je u nastavku povezao i sadržaj nadahnjujućih zapisa koje nam je blaženik ostavio u svom Duhovnom dnevniku te je istaknuo da bl. Miro „svoje zapise u Duhovnom dnevniku završava obraćajući se Gospi. On žarko moli da ga Gospa zagovara, da mu ona isprosi od svog Sina potrebne milosti.“

Prigodno je citirao zapisa kojeg je bl. Miroslav pribilježio na početku svog svećeničkog „Sveta Marijo, Majko Isusova, postani mi zauvijek majkom a ja vjerni i odani Tvoj sin.“ „U istinu je za cijelog svog života Miroslav tako živio, nastavio je propovjednik. „On je u ovoj župi, moleći se u ovoj crkvi, gledajući Gospin lik, kako čitamo u Duhovnom dnevniku, do kraja sazrio za Kristovo mučeništvo. U ovoj crkvi, pod Gospinim okriljem se rađala čežnja za Kristovim mučeništvom, što će se dogoditi 24. kolovoza 1947. Ako je bl. Miroslav, u ovoj crkvi, uz Gospin lik isprosio milost mučeništva, vjerujem da i mi ako u sebi imamo žive vjere možemo našu Nebesku Majku moliti za sve naše potrebe“, rekao je propovjednik te podsjetio „Preduvjet je vjera i neizmjerno pouzdanje u Nju.“

„Miroslav je ovim riječima opisao Marijino izabranje i poslanje u svijetu“, nastavio je predslavitelj citirajući blaženika, ‘Ona, naime, je cvijet polja, od kojeg je iznikla ljiljan dolina, po čijem materinstvu se je promijenila narav koju smo primili od naših roditelja i izbrisana njihova opačina, pa nije oćutjela prokletstvo izgonom protiv Eve: „U trpljenju ćeš rađati djecu“, jer je Ona dala na svijet Gospodina veselja. Eva je plakala, Marija se radovala. Eva je nosila žalost, jer je ona dala život grešniku, jer je donesla kaznu na svijet. Marija je nosila veselje u svojoj utrobi; Marija nevina (neokaljana) Majka roda ljudskoga, Majka našeg Gospodina donesla je spasenje. Eva je izvor grijeha, Marija izvor milosti. Takvu Djevicu i Majku pozdravljamo: „Zdravo sveta majko što nam porodi kralja, koji vlada nebom i zemljom u vjekovječne vjekove“! „Blagoslovljena si i časna“– pjeva sv. Crkva.““

„Marijina rođakinja Elizabeta, rasvijetljena Duhom Svetim, nazivala ju je “blaženom” i “blagoslovljenom”“, citirao je predvoditelj. „I mi joj danas okupljeni u ovoj crkvi srcem vjere i raspjevane duše šapućemo, kličemo i pjevamo: “Blagoslovljena si ti među ženama”; “Blažena ti što povjerova”; – Marijina vjera je donijela šansu spasenja svakom čovjeku, ako želi prihvatiti Krista.

„Marija je začeta kao i mi, rođena kao i mi, ali je došla na svijet natopljena milošću Božjom, bogata u začeću i rođenju božanskim životom, slobodna od grijeha“, izrekao je nadalje propovjednik. „Bog je tako odredio da majka njegova Sina mora biti sveta kako bi mogla začeti i roditi Božjeg Sina. Ono što je Marija dobila po posebnoj naklonosti Božjoj, mi dobivamo u sakramentima. Mi se moramo krstiti u Kristovu smrt da bismo dobili istu milost koju je Marija dobila u svom začeću. Milost krštenja izjednačuje nas s majkom Marijom, dobili smo istu milost kojom ju je anđeo Gabrijel pozdravio: „Marijo, zdravo milosti puna!““

„Blaženi Miroslav nas uči: ‘Nađimo Mariju. Po Mariji nam je došao Isus. Preko Marije ćemo naći Isusa.’ Slaveći Marijine blagdane i dolazeći u njezina svetišta i crkve njoj posvećene mi po Mariji dolazimo do Isusa koga je ona rodila“, rekao je preč. Jakovljević. „Mi slavimo danas Marijino rođenje, ali ona nas ne navezuje na sebe već na Krista. Mi Krista primamo u svetim sakramentima. Marija i danas, ali na drugi način, kao što je Krista svijetu donijela u Betlehemskoj štalici, donosi u naše živote po svetoj pričesti. Mi slavimo Gospu, ali zapravo u konačnici slavimo onoga koga je ona rodila, Isusa Krista. Marija nas dovodi uvijek do Isusa. Naći Isusa znači pronaći smisao svog postojanja i u konačnici život vječni.“ „Marija je naša zagovornica, kad smo u poteškoćama života njoj se utječemo, jer osjećamo da ona jednako stoji pod našim križem kako što je stajala pod Isusovim križem. Kako je važno osjetiti da nisi sam, da nisi ostavljen, već da je netko uz tebe. Naša nebeska Majka je uvijek uz nas, moli za nas i zagovara nas u našim potrebama. Zato hrlimo u njezina svetišta jer tamo se događa susret nas i Gospe, koji se pretvara u susret nas i Krista.“

 „Bl. Miroslav je duboko bio svjestan ove realnosti i zato je uvijek želio biti u Marijinoj blizini kako bi bio blizu Kristu. Neka nas Marija zagovara u našim potrebama, kao i njezin vjerni štovatelj, naš bl. Miroslav Bulešić“, zaključio je preč. Jakovljević.

Nakon završnih zahvala župnika Kramara, predvoditelj je sve okupljene pozvao na obilježavanje 10. obljetnice beatifikacije bl. Miroslava Bulešića, u četvrtak, 28. rujna, s početkom u 18 sati u porečkoj bazilici.

Misno slavlje skladnim je pjevanjem a capella animirao župni zbor.

O župi Baderna

Župa Baderna osnovana je 1600. godine odvajanjem od Župe sv. Martina u sv. Lovreču. Župnu crkvu posvetio je 1843. godine biskup Antonio Peteani. Zvonik je sagrađen 1927. godine. Župni arhiv datira iz 1673. godine.

U spomen na period kada je tom župom upravljao bl. Miroslav Bulešić, od 1943. do 1945., na zidu desno od glavnog povijesnog oltara, postavljena je, ispod njegove slike, na trajno javno  štovanje relikvija bl. Bulešića. Na kraju mise izmoljena je Molitva bl. Bulešiću.

Txt: G. Krizman

Foto: Župa Baderna

Najave