Četvrtak, 18 travnja, 2024
Duhovna zvanja

Zlatna misa vlč. Marijana Milovana

Vlč. Marijan Milovan, svećenik porečke i pulske Biskupije, proslavio je svoj zlatomisnički jubilej svećeništva najprije među svojim vjernicima u Svaudriji 14. lipnja 2009., a potom u svojoj rodnoj župi Svetvinčenta 19. srpnja 2009.

Prije mise u Svetvinčentu mr. Mladen Milohanić, župnik iz Buja, iznio je curiculum vitae slavljenika. Vlč. Marijan Milovan rođen je 18. ožujka 1934. u selu Režanci, župa Svetvinčenat, od roditelja Antuna i Marije, kao najmlađe dijete od osmero djece. Nakon osnovne škole Svetvinčentu, Marijan odlazi u pazinsko sjemenište 1946. gdje je maturirao 1954. U sjemeništu će ga zadesiti ubojstvo vlč Miroslava Bulešića, koji je bio podravnatelj u sjemeništu i rodom iz Svetvinčenta. Ovo ubojstvo neće obeshrabriti mladog sjemeništarca nego će u njemu i drugim mladićima iz župe Svetvinčenat pobuditi želju da idu stopama vlč. Bulešića. Marijan je u sjemeništu zavolio sviranje i pjevanje te je vodio đački zbor i pjevao prvi put u opereti „Oko sokolovo“. Glazbom se poslije bavi kroz cijeli svećenički život. Nakon završene Bogoslovije zaređen je za svećenika i mladu je misu slavio 31. svibnja 1959. Kao svećenik župnikovao je u raznim župama Istre: najprije u Balama, potom u Poreču, Savudriji, Raši gdje će ga zateći dana sužanjstva, tj. bit će 1986. godine osuđen, od tadašnje komunističke vlasti, na 6 mjeseci zatvora zbog toga što je čitao časopis koji su izdavali hrvatski emigranti u Londonu. Na svojim leđima osjetio je represiju komunističkog režima, kao i mnogi svećenici iz Istre, ali nisu ga uspjeli slomiti jer svima njima uzor su bili dva sveta svećenika koje krvnički režim ubio: bl. Francesco Bonifacije i Sluga Božji Miroslav Bulešić, koji je rodom iz župe Svetvinčenat.

Nakon zatvora vlč. Marijan odlazi za župnika u Sv. Petar u Šumu, te potom u Svaduriju gdje je još na službi. Upravljao je donedavno župama Kaštel, i Sv. Marija na Krsu, te vršio službu dekana.

Na misnom slavlju u Svetvinčentu propovijedao je mons. Ivan Milovan, biskup porečki i pulski. Biskup je slavljeniku najprije čestitao u ime cijele Biskupijske i župne zajednice, te zajedno s njim zahvalio Bogu što ga je po riječima sv. Pavla „smatrao dostojnim povjerenja te ga pozvao u ovu službu“. Danas Bogu zahvaljujemo za „dar i otajstvo“ svećeničke službe vlč. Marijana, ali zahvaljujemo i njemu na ustrajnosti i postojanosti u svećeničkoj službi. Sigurno danas ne smijemo zaboraviti ni one koji su mu dali život – roditelje, kao ni mnoge tolike druge na podrški, pomoći, suradnji, molitvi od čega se sastoji jedno svećeničko služenje Crkvi i narodu – istaknu je biskup.

U ovoj Svećeničkoj godini koju smo započeli važno je iznova istaknut ulogu svećenika u životu jedne zajednice, ali i pojedinca. „Svećeničko je zvanje vječno. Zašto je vječno? Jer je Krist htio: izabrao je dva načina da ostane s nama: ostao s Crkvom kao hrana vjernicima u euharistiji i u osobi svećenika kao dobrog pastira! Što je veća duhovna izgubljenost čovjeka sve je veća potreba svećenika“ – istaknuo je biskup.

Na kraju misnog slavlja u ime župe Svetvinčenat čestitku je uputila Marinela Obrovac te zaželjela da današnji slavljenik donese dobre plodove na Njivi Gospodnjoj te da mu Bog podari dobro zdravlje kako bi i dalje mogao služiti svome narodu kamo ga Crkva pošalje. U ime svećenika čestitku je izrekao vlč Josip Racan, također rodom iz Svetvinčenta.

Druženje se nastavilo ispred crkve uz osobne čestitke slavljeniku, te piće i kolače.

Ilija Jakovljević