Četvrtak, 25 travnja, 2024

Svetkovina Svih svetih na novouređenom groblju

Svetkovina Svih svetih u Vrsaru obilježena je svečanim misnim slavljem na groblju kojeg je predvodio župnik vlč. mr. Lino Zohil, a tom je prigodom blagoslovljen i križ koji je u sklopu uređenja premješten na sredinu groblja. Predslavitelj je u homiliji kroz pojam blaženstava istaknuo neophodnost prihvaćanja i življenja Božjih zakona kao jedinog pravilnog načina povezanosti s Bogom i jedinog ispravnog puta do Vječne slave. “Onaj koji živi u stalnoj svijesti Božje nazočnosti trudi se imati čiste ruke, čisto srce, dušu koja nije uzmućena ispraznostima.  Žalosti ga patnja i nepravda, uvijek i svagdje gradi mir. Hodi kroz život u poniznosti – krotkosti duha, ne osvećuje se, ne dopušta da ga mržnja i zlo oko njega pridobiju za sebe. Ne da se zarobiti zlom. Već sada gradi blaženstvo koje je takvima Bog pripravio od postanka svijeta.”, naglasio je mr. Zohil.

U vrsarskom groblju se nalazi crkva sv. Petra koja se koristi za sprovode, a po tradiciji, mise u toj crkvi održavaju se prigodno upravo na svetkovine Svih Svetih i Dušnog dana. Spomenuti radovi uređenja započeli su prije dva mjeseca ponovnim postavljanjem zvona u preslicu na vrhu pročelja crkve. Potkraj listopada privedeni su kraju poslovi popločenja središnjih staza na groblju, a u narednom periodu predviđeno popločenje i preostalih bočnih staza groblja. Za ovu je prigodu kameni križ koji je do sada stajao uz crkvu premješten na sredinu groblja, gdje se spajaju staze. Radove premještanja križa izvela je kao donaciju kamenoklesarska tvrtka “Grota” iz Tinjana. Popločenje tlakovcem izvela tvrtka “Natura vite”  iz Vrsara koja je tom prigodom donirala dvije kamene klupe na ulazu u groblje, a donirali su i kameni križ visine cca 50cm koji će biti postavljen na vrh preslice. Osim navedenih donacija sve ostalo financirao je komunalna tvrtka Općine Vrsar Montraker d.o.o.