Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Biskupijsko priznanje u Galižani

U nedjelju, 31. listopada porečki i pulski biskup ordinarij mons. Ivan Milovan dodijelio je u župnoj crkvi  Sv. Roka u Galižani ovogodišnje biskupijsko priznanje za vodnjanski dekanat. Priznanje za dugogodišnji svestrani i požrtvovni rad u svim segmentima života te župne zajednice primila je vjeroučiteljica Annamaria Moscarda. Nakon uvodnog pozdrava župnika domaćina vlč. Joška Listeša, biskup ordinarij predslavio je misno slavlje, sukladno dvojezičnoj tradiciji mjesta, koristeći naizmjence hrvatski i talijanski jezik. On je u prigodnoj homiliji istaknuo kao je, uz saznanje da svakoga tek u Vječnosti očekuje prava nagrada za sva dobra djela, ipak dobro odati priznanje i zahvalnost onima koji na poseban način ulažu svoje vrijeme i energiju pomažući bližnjima i surađujući sa klerom za što uspješniji život župe.

Annamaria Moscarda cijeli život izvanredno aktivno sudjeluje u svim segmentima života župne zajednice, brinući se o uređenju crkve, te o svim pitanjima materijalnog i duhovnog života župe, a na poseban način posvetila se radu sa mladima, ne samo predajući vjeronauk u školi nego i konstantnom brigom oko župne kateheze. Ona neprestance okuplja djecu i mlade u župni dječji zbor koji redovito pjeva za svete mise, a koji je svoje uspjehe u više navrata pokazao na biskupijskim i dekanatskim smotrama. Biskup  je stoga poželio da sve naše župe imaju što više tako zdušno angažiranih župnih suradnika, a napose onih koji će posebnu pozornost, poput Annemarije, pridavati vjerskom, ali i općenitom odgoju mladih naraštaja. Na kraju misnog slavlja biskupu je uručena na dar košara sa sezonskim plodovima zemlje,  sa posebnim naglaskom na ektradjevičansko maslinovo ulje stoga što je Galižana od davnina posebno poznata po izuzetno bogatom i kvalitetnom maslinarstvu. (G.K.)