Nedjelja, 28 travnja, 2024
Novosti

Proslavljen blagdan sv. Eufemije

U petak, 16. rujna, Rovinj je proslavio blagdan svoje nebeske zaštitnice, sv. Eufemije.

Rovinj, koji možda od svih istarskih gradova svojoj nebeskoj zaštitnici posvećuje najviše pažnje, ove je godine Dane grada započeo obilježavati još 1. rujna, otvorenjem izložbe litografija poznatog bjeloruskog slikara Marca Chagalla. Uslijedili su i drugi projekti likovne umjetnosti, prezentirani na desetak, što skupnih što pojedinačnih izložbi. Rovinjska je župa obilježavanje započela koncertom suvremene duhovne glazbe 4. rujna, koji je ove godine bio posvećen Majci Terezi. U sakralnim i drugim gradskim prostorima održano je 15ak glazbenih zbivanja najrazličitijih žanrova. Posebno je bogat ove godine bio i sportski program s više od 20 različita natjecanja i turnira. Nisu nedostajali ni enogastronomski eventi, poput Rovinjskog festivala vina, te druga gospodarska događanja.

Na sam dan svete Eufemije, u njoj posvećenoj crkvi ponad grada, bila su tri misna slavlja na hrvatskom i jedno na talijanskom jeziku. Jutarnju misu predvodio je rovinjski župnik mons. Vilim Grbac, a misu na talijanskom jeziku predvodi je vlč. mr. sc. Pjotr Meodrzejewski iz Riječke nadbiskupije. Misu poldanicu predvodio je biskup u miru mons. Ivan Milovan, kojeg je upravo u toj župi, 1998. godine dostiglo imenovanje biskupom porečkim i pulskim. Na toj su misi tradicionalno nazočili članovi gradske uprave na čelu s gradonačelnikom Goiovannijem Sponzom. Svečano večernje misno slavlje predvodio je mons. Juraj Batelja, profesor na zagrebačkom KBF, papinski prelat, postulator u kauzi za kanonizaciju bl. Alojzija Stepinca.

Propovjednik je podsjetio na Isusove riječi, „Tko nije kadar pružiti svjedočanstvo o imenu mome, nije dostojan biti mojim učenikom“, te nastavio, „to se svjedočanstvo danas spektakularno pojavljuje pred našim očima, kao dirljiva scena iz Kalcedona, oko lika sv. Eufemije. Njezino djevičanstvo i mučeništvo otišlo bi u ropotarnicu povijesti kao i oni koji su od te zgodne, dražesne, ali osobito Bogu drage osobe, učinili neprolazno svjedočanstvo koje je kadro i nas nadahnuti da budemo slični Isusu.

Govoreći o životu ranokršćanske mučenice sv. Eufemije mons. Batelja je njezino mučeništvo i autentično svjedočanstvo stavio u svezu sa žrtvom koju su podnijeli bl. Alojzije Stepinac, bl. Miroslav Bulešić i drugi svjedoci našega vremena. Slava mučenika nije od ovoga svijeta, naglasio je propovjednik, oni su razlog za svoje postupke pronašli upravo u slavi Isusa Krista. Spomenuo je više primjera kojim su sv. Eufemija i bl. Stepinac svojim stavovima i čitavim životom bili neraskidivo povezani i ukorijenjeni u život, muku i slavu Isusa Krista.

„Po svemu sudeći Eufemija je umrla na današnji da godine 304, postala je svjetlo u mrklini noći, na pozornici svijeta. Osjetila je ono što je bl. Alojzije Stepinac napisao u jednome pismu, „Imali li svjetla u tome svijetu, to je ono koje iz Božje Stvoriteljske ruke prelazi u stvoreno čovjekovo biće, a od tuda pod srce Nazaretske Djevice, misli na Isusovo utjelovljenje, a od tuda onda na čovjekovu krsnu svijeću, s krsne svijeće na smrtnu, a odatle opet prema Vječnosti“, citirao je mons. Batelja Blaženog Kardinala.

Već niz godina večernje misno slavlje o blagdanu sv. Eufemije glazbeno animira zbor zagrebačke župe sv. Blaža pod ravnanjem dirigenta Ronija Brausa, pa je tako bilo i ove godine.

Najave