Subota, 27 travnja, 2024

Proslava svete Foške u Pomeru

Ovogodišnji će blagdan svete Foške, 13. veljače, u župnoj kronici župe Pomer ostati zabilježen po jednom izuzetno lijepom, radosnom događaju. U župnoj crkvi UznesenjaBlažene Djevice Marije tijekom svečanog koncelebriranog misnog slavlja blagoslovljen je novi oltar. Misno slavlje predvodio je porečki i pulski biskup, mons. Ivan Milovan uz koncelebraciju više svećenika. Kako je to obrednikom i predviđeno oltar je na početku misnog slavlja „dočekao“ koncelebrante bez ikakvih uresa, veličanstven u svojoj jednostavnosti.

Na početku mise Biskup je blagoslovio vodu i sve nazočne na spomen krštenja. Uslijedilo je bogoslužje riječi, tijekom kojeg vjernici, poput učenika, sa ambona, propovijedaonice, „blaguju kao sa stola Božje riječi“. Biskup se potom okupljenim vjernicima obratio prigodnom homilijom. Na poseban je način istaknuo kako je crkva obiteljski dom župe ali i poveznica generacija kroz koje živa vjera živi od vremena Krista. Župna crkva Uznesenja BDM u Pomeru koja potječe iz XIV. stoljeća nedavno je temeljito obnovljena, ali su i mnoge prethodne generacije većim ili manjim zahvatima željele doprinijeti njezinu uljepšavanju kako bi bila što ugodniji i ljepši dom velike župske obitelji vjernika. Poput obiteljskog stola, oltar je srce crkve, okosnica Euharistije, oko koje se odvija okupljanje koje je znak jedinstva i snage crkve već dva tisućljeća. Na kraju je spomenuta važnost nedjelje kao dana Gospodnjeg, kada bi se trebalo više posvetiti Bogu i ljudima, trebao bi to biti dan župskog i obiteljskog okupljanja, oko oltara i obiteljskog stola. Na kraju je gospodin Biskup zazvao zagovor Majke Božje, Majke Crkve koja je savršen uzor kršćanima u slijeđenju volje Božje.Sam obred posvete oltara započinje molitvom litanija svih svetih, kojima se klečeći, u stavu poštovanja i pokornosti, zaziva zajedništvo sa nebeskom Crkvom. Najsvečaniji trenutak posvete oltara ja svakako posvetna molitva i čin pomazanja oltara svetom krizmom da tako postane znamen Krista, koji jest i zove se „Pomazanik“. Njega je, naime, Otac pomazao Duhom svetim i postavio za velikog svećenika da na žrtveniku svoga tijela prinese život kao žrtvu za spasenje svega svijeta. Svaki je čovjek, po sakramentu krštenja i potvrde postao pomazanik Gospodnji te smo stoga svi pozvani svojim djelovanjem doprinositi spasenju. Neposredno prije početka euharistijskog bogoslužja uslijedilo je kađenje oltara. Na oltaru se tom prigodom pali tamjan da se poput Kristove žrtve i molitve vjernika vinu nebesima sve do prijestolja Božjeg. Potom se pristupilo euharistijskom bogoslužju za koje je oltar prikladno ukrašen. Na završetku misnog slavlja potpisana je povelja o posveti oltara: biskup, župnik, te tri člana župskog pastoralnog vijeća. Okupljeni vjernici koji su se odazvali u velikom broju ovom svečanom misnom slavlju krenuli su potom, predvođeni prezbiterima, u procesiju do obližnje crkve posvećene svetoj Foški, koja je također nedavno obnovljena, gdje je Biskup priveo kraju ovo misno slavlje svečanim završnim blagoslovom. Glazbene momente pjevanjem su uzveličali pjevači župnih zborova iz  Pomera i Premanture. Svaki čin posvete novih sakralnih zdanja i oltara, kao i blagoslov prigodom završetka radova obnove kojima crkve postaju ljepše i bolje prilagođene bogoslužju razlog su velike radosti za Crkvu jer su najbolji pokazatelj postojanja žive vjere u zajednici vjernika. To je vjera koja imala snagu opstati i u najkontroverznijim povijesnim i političkim prilikama, pa bi se stoga sada njezina snaga trebala iskazati kroz zauzeto djelovanje vjernika na svim razinama socijalnog i političkog života te tako postati temeljna smjernica društva u kojem će svaki pojedinac svjesno i odgovorno svoje djelovanje usmjeravati svopćem dobru, usmjeravati društvo neprolaznim vrednotama i biti doista «sol zemlje» u cilju stvaranja jednog boljeg i humanijeg svijeta.

G. Krizman