Petak, 26 travnja, 2024

5. obljetnica smrti mons. Antuna Heka

U četvrtak 22. veljače 2207. u Pazinu je prigodno obilježena 5. obljetnica tragične smrti mons. Antuna Heka, istaknutog istarskog intelektualca, svećenika, kulturnog djelatnika i prvog ravnatelja Pazinskog kolegija-klasične gimnazije. Obilježavanje je započelo sv. misom u župnoj crkvi sv. Nikole u Pazinu koju je predvodio mons. Ivan Milovan, biskup porečko-pulski, uz sudjelovanje brojnih istarskih svećenika. Nakon mise održan je prigodan program u spomen mons. Heku. U programu su o viziji mons. Heka govorili akademik Josip Bratulić, dr. Josip Grbac i vlč. Ante Močibob. Mnogo je toga mons. Hek započeo, mnogo toga zamislio, ali mu prerana smrt nije dopustila da te svoje zamisli i ostvari. O aktivnostima koje su pokrenute nakon njegove smrti, a čiji je on bio idejni začetnik, govorili su: vlč. Ilija Pavlović u ime Zaklade za pomoć učenicima i studentima slabijeg imovinskog stanja i prof. Slavko Vukmanov-Šimokov u ime Katoličkog društva prosvjetnih djelatnika Istre. Ove udruge ponosno nose ime upravo mons. Antuna Heka. Glazbenim su programom učenici Pazinskog kolegija još više obogatili ovo događanje.