Četvrtak, 25 travnja, 2024

Proslava Sv. Florijana u Grožnjanu

U organizaciji župe Grožnjan i DVD-a Buje u Grožnjanu i Marušićima 4. svibnja proslavljen je dan sv. Florijana, zaštitnika vatrogasaca. Slavlje je započelo procesijom u kojoj su vatrogasci nosili kip sv. Florijana, od crkve sv. Kuzme i Damjana do župne crkve sv. Vida, Modesta i Krescencije, te je nastavljeno svečanom sv. misom za sve pokojne hrvatske vatrogasce koji su stradali prigodom spašavanja ljudi i imovine, kao i Domovine, koju je predvodio vojni ordinarij mons. Juraj Jezerinac. U koncelebraciji su bili župnik u Grožnjanu Luka Pranjić, kancelar Porečke i Pulske biskupije Ilija Jakovljević, župnik u Bujama Mladen Milohanić, župnik u Oprtlju Ante Jukopila, ravnatelj Pazinskog kolegija Ivica Kordić, župnik na Velom Vrhu Ivica Borić i župnik u Boljunu Ilija Pavlović.

U propovijedi biskup je istaknuo kako se mnogima život sv. Florijana činio besmislenim, tim više što je kao vojnik mogao lijepo živjeti, uživati u dobrima ovoga svijeta. No, on se radije odlučio biti prezren, ismijan, ostati vjeran Bogu, Isusu Kristu, po cijenu života. Bio je svjestan da postoje vječna načela od kojih čovjek ne smije odustati, kojima se ne može trgovati. Kad su vatrogasci odlučili uzeti sv. Florijana za svoga zaštitnika, prepoznali su u njemu cjelovitu osobu, primjer vjere i solidarnosti, poput spremnosti i solidarnosti vatrogasaca, koja se ubraja u uzore humanosti, dobrote i nesebičnosti. Kršćani u tim vrlinama vatrogasne službe prepoznaju Isusove zapovijedi ljubavi prema bližnjemu. Znamo ulogu vatrogasaca: čuvati narodnu imovinu, materijalna dobra od požara i elementarnih nepogoda, braniti ljudske živote. Iz toga vidimo kolika je hrabrost, plemenitost i ljubav tih ljudi na djelu, rekao je biskup.

Nije bez razloga otac vatrogastva u Hrvatskoj Gjuro Deželić postavio vatrogastvo na dva važna temelja, a to su bogoljublje i domoljublje, na ljubav prema Bogu i prema čovjeku. Odatle i potječu one njegove poznate krilatice: „Pomoz Bog“ te „Naprijed za rod i dom“, kao i „Boga slavi – bližnjega izbavi“. Budući da je Deželić stavio vatrogastvo na dva temelja, na ljubav prema Bogu i ljubav prema bližnjemu, bivša je komunistička vlast 1963. dala ukloniti Deželićev spomenik u Zagrebu. On je vraćen dolaskom demokracije, zahvaljujući prije svega Družbi hrvatskoga zmaja. Ponovno postavljanje spomenika ima za cilj oživjeti vrijednosti za koje je živio i za koje se zalagao Gjuro Deželić, a koje je prije njega živio sveti Florijan.

Na kraju svoje propovijedi biskup je pozvao sve prisutne vatrogasce, da se poput njihova zaštitnika sv. Florijana, ne umore činiti dobro. Misno su slavlje svojim pjevanjem obogatile članice ženske klape Pazinskog kolegija-klasične gimnazije.

Okupljenima su se obratili županijski vatrogasni zapovjednik Dino Kozlevac, grožnjanski načelnik Rino Duniš, kancelar Porečke i Pulske biskupije Ilija Jakovljević i predsjednik DVD-a Oprtalj Đani Štokovac.

Na kraju sv. mise blagoslovljene su zastave DVD-a Buje, čiji je kum Silvano Pregara, te DVD-a Novigrad.

Uz vatrogasce iz Istre, na misi i proslavi dana vatrogasaca Istarske županije sudjelovali su i predstavnici bujske policije, vatrogasci iz Slovenije i (grado)načelnici Bujštine. Zajedničko druženje biskupa Jezerinca, svećenika i vatrogasaca nastavljeno je u društvenom domu u Marušićima.