Nedjelja, 28 travnja, 2024

Preminuo mons. Ivan Bartolić

Mons. Ivan  Bartolić, umirovljeni svećenik Porečke i Pulske biskupije, kanonik prepozit Porečkog stolnog kaptola sv. Maura, osnažen sakramentima, blago je u Gospodinu preminuo, 29. listopada 2016. godine u Svećeničkom domu u Puli u 96. godini života i 71 godini svećeništva.

Mons. Bartolić rođen je 27. svibnja 1921. kršten je dan kasnije, 28. svibnja u župnoj crkvi u Karojbi. Potječe iz skromne i, kao je sam istaknuo, veoma pobožne obitelji. Nakon osnovnoškolskog obrazovanja u rodnom kraju školovao se u Italiji i Sloveniji.  Za svećenika je zaređen 26. svibnja 1945. godine u mjestu Pordenone u Italiji kamo ga je tadašnji biskup Radossi bio poslao na studij teologije.

U godinama poraća, nakon mučeništva bl. Miroslava Bulešića, i mons. Bartolić je doživio napade iz vatrenog oružja na župnu kuću u mjestu Sv. Ivan od Šterne gdje je tada živio.  Od 1953. do 1962. obnašao je službe odgajatelja, prefekta i profesora glazbe u Pazinskom sjemeništu. Nakon toga bio je župnikom u raznim župama središnje Istre,  Tinjanu, Bermu, Pazinu te naposljetku u Lindaru, a u svim je župama ostavio trag svog neumornog  rada kako na materijalnoj obnovi sakralnog prostora i župnih kuća, tako i na duhovnoj izgradnji župne zajednice. U Lindaru, župi iz koje je otišao u mirovinu, bio je župnikom više od 30 godina, a za zasluge i doprinos u tom kraju nagrađen je Poveljom (1999.) i Plaketom (2013.) Grada Pazina.

Godine 1963. izabran je među kanonike Porečkog stolnog kaptola, a 1984. imenovan je monsignorom kapelanom Njegove Svetosti Ivana Pavla II. Primio je i papinski blagoslov od pape Benedikta XVI. prigodom 90. godine života i 66 godina misništva, 27. svibnja 2011.

Cjeloga života bavio se glazbom, dugi niz godina bio je pročelnik dijecezanskog Vijeća za liturgiju i crkvenu glazbu, sudjelovao je u uređivanju najvažnijih glazbenih izdanja u Istri, a autor je i najizvođenije mise na području Porečke i Pulske biskupije. Posljednju skladbu, “Himnu Lindaru” skladao je u svojoj 95. godini, čime se je, kako je zapisao, htio oprostiti od te župe gdje je proveo dugi niz godina.

Misa za pokojnika bit će u ponedjeljak, 31. listopada 2016. godine u 14 sati u župnoj crkvi u Lindaru.

Sprovod će biti istog dana na groblju u Karojbi.

Poštovanog pokojnika preporučamo u spomen i molitve.

Počivao u miru Božjem!