Srijeda, 24 travnja, 2024

Obilježen blagdan “Majke Božje od zdravlja”

U nedjelju, 14. listopada vjernici  vodnjanskog dekanata, ali i iz mnogih drugih dijelova Istre tradicionalo su hodočastili u župu Hreljići, jednom od najmanjih marijanskih svetišta u Hrvatskoj, smještenom u jugoistočnom dijelu  istarskog poluotoka, časteći Gospu od Zdravlja, u ovom kraju poznatiju kao „Svetu Mariju od Zdravlja“.

Godine 1744. odvajanjem od barbanske župe mjesto Hreljići postaje kapelanija, a 1988. postaje  župom. Vjernici su se i ove godine okupili na svečanom misnom slavlju kojeg je tradicionalno predvodio porečki i pulski biskup Ivan Milovan u suslavlju svećenika iz obližnjih župa.  „Obzirom na upravo obilježenu Godinu duhovnih zvanja, a žetva je velika, neka u naša srca Gospodin unese plamen ljubavi i molitve te hrabrost da ponizno stupimo pred Njega s osmijehom na licu i radošću u srcu, naglasio je Biskup u homiliji. Veoma je važno, rekao je nadalje ,da se mladima ukaže na važnost sudjelovanja na nedjeljnim misnim slavljima kao temelju krščanske zajednice jer ih samo taj put može izvući iz svagdašnjih napasti koje haraju svijetom. Po završetku misnog slavlja hodočasnici su imali mogućnost pokloniti se pred likom Blažene Djevice Marije, u župnoj crkvi, iskazujući time svoju vjeru i poštovanje prema ovom hodočasničkom svetištu duge tradicije koje ni burni tragovi političke prošlosti na ovim prostorima nisu uspjeli izbrisati.

Nicol Radolović