Subota, 20 travnja, 2024
GlazbaNovosti

Na svetkovinu Pedesetnice glagoljaška misa u Lanišću

U Lanišću, mjestu mučeništva bl. Miroslava Bulešića, već se dugi niz godina održava manifestacija s ciljem prezentiranja i očuvanja tradicijskog pučkog pjevanja „Zarozgajmo na Ćićariji“.

Ove je godine održana na svetkovinu Duhova, 28. svibnja. Manifestacija je i ove godine započela misnim slavljem koje je predvodio laniški župnik, vlč. Josip Mašina, a misa je bila posebno dojmljiva jer su osim domaćih pjevača, koji su pjevali drevnu Lanišku misu, u pojedinim dijelovima liturgije nastupili i pučki pjevači iz Zadarske nadbiskupije, okupljeni u KUD Radovin, koji su pojedine momente mise popratili glagoljaškim napjevima iz svoga kraja.

Gosti iz Zadarske nadbiskupije, koji inače već dugi niz godina nastupaju na smotri starocrkvenog pučkog pjevanja „Maša po starinski“ u Svetom Petru u Šumu, bili su odjeveni u tipične narodne nošnje svoga kraja.

Nakon mise uslijedili su nastupi brojnih KUD-ova i pučkih pjevača.

G. Krizman/ foto: Župa Lanišće