Utorak, 16 travnja, 2024

Buje proslavile sv. Servula

Župa sv. Servula u Bujama, u Umaško-oprtaljskom dekanatu, proslavila je u nedjelju, 28. svibnja 2023., o svetkovini Duhova i svog nebeskog zaštitnika sv. Servula. Proslava je tradicionalno započela procesijom s kipom sv. Servula iz crkve Mater Misericordiae. Uslijedio je svečani blagoslov polja s trga ispred crkve s kojeg se pruža široki panoramski pogled na polja i vinograde po kojima je taj kraj poznat.

Misno slavlje u župnoj crkvi sv. Servula predvodio je preč. Milivoj Koren, kanonik porečkog Stolnog kaptola sv. Maura biskupa. Misi je uz veliki broj župljana te vjernika iz okolnih župa, nazočio i općinski načelnik Fabrizio Vižintin sa suradnicima.

Na početku homilije propovjednik je izrazio radost ponovnog dolaska u Buje, gdje je od 1979. do 1981. godine bio župnik. Prisjetio se kako je u to vrijeme dolazilo mnogo ljudi na misu, pa i iz udaljenijih mjesta, jer su se u crkvi osjećali kao doma.

Osvrćući se na prvo misno čitanje iz Djela apostolskih naglasio je, kako ono govori o događaju Pedesetnice. „Čitamo što se dogodilo na taj dan, kad su se ljudi koji su bili u Jeruzalemu strčali, jer su vidjeli da se događa nešto nečuveno: izvana vjetrovi, ognjeni jezici, oduševljenost, a iznutra su doživjeli kao da su u tom događaju doma, doživjeli su to kao nešto svoje. Apostole je svatko razumio na svom jeziku, svi su se našli kao doma. Pedesetnica je veliki blagdan, rođendan Crkve. Ovo je je veliki blagdan djelovanja Duha životvorca, a Duh Sveti je onaj koji udomaćuje“ rekao je propovjednik, te posvijestio kako nam u drugom čitanju Isus postaje domaći u Duhu Svetom. U tom je vidu propovjednik ukazao na misli pape Ivana Pavla II. Koji je naglašavao da se Crkva Trećeg tisućljeća, Crkva našeg vremena treba obnoviti kao dom i škola zajedništva. Upozorio je, kako je taj dom rastrgan, ponižen i pao kad su prvi ljudi sagriješili. Ali Bog nije digao ruke, već je učinio obnovu toga doma u Isusu Kristu, u njegovom spasenjskom djelu, u slanju Duha Svetoga.

Nadalje je istaknuo kako se danas slavi i zaštitnik župe, sv. Servul, mučenika prvih kršćanskih vremena. Naglasio je, kako smo svi pozvani na svetost. „To nije rezervirano samo za svećenike, redovnice, neke posebne ljude. Svetost je za sve nas“ rekao je propovjednik, te nastavio „stoga je potrebno da se s Kristom nađemo doma, da pokušamo malo pomalo otkrivati ono što je Božja volja i da ju živeći ugrađujemo u dom naše župne zajednice, da ju ugrađujemo u naše međusobno zajedništvo“. U tom kontekstu je posvijestio kako živimo u svijetu koji je u sebi podijeljen, koji jako naginje ne da bude dom, gdje je čovjek protiv čovjeka, ide na takve stranputice, te se pitamo gdje će završiti naše obitelji, europska kultura. „Gradi se novi svjetski poredak, ne samo bez Boga, nego i bez čovjeka odnosno protiv čovjeka protiv njegovo identiteta.“

Na kraju homilije je sve preporučio zagovoru sv. Servula i Marije Majke Crkve i Majke naših obitelji.

Župa sv. Servula se je na blagdan patrona pripremala trodnevnicom. Prve večeri misu je predvodio vlč. Janez Barborič, druge večeri vlč. Zoran Županović, a treće večeri, u subotu, 27. svibnja, vlč. Mauro Boccadoro.

Txt: G. Krizman, foto: I. Opačak