Četvrtak, 9 svibnja, 2024

Misa za Domovinu u Marčani

U nedjelju 25. lipnja 2017., u organizaciji Župe Marčana i Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata, Ogranka općine Marčana, služena je sveta misa za Domovinu u župnoj crkvi sv. Petra i Pavla u Marčani.

U Marčani se Dan Hrvatske državnosti već dvadeset i prvi put za redom obilježava na ovakav način. Uz lijep sunčan dan bilo je vrlo svečano kako i dolikuje velikom državnom blagdanu.

Prije početka svete mise, održana je procesija svećenika i vjernika do mjesnog Križa, te položeno cvijeće i zapaljena svijeća u znak prisjećanja na poginule i umrle u Domovinskom ratu. Uz molitve za Domovinu, prisjećalo se i svih onih koji su kroz burnu i trnovitu povijest doprinosili našoj slobodi, ugrađujući svoje ideje, svoje znanje i svoj rad, svoje težnje i snove i na kraju svoj život u temelje stvaranja Hrvatske neovisnosti i njezine afirmacije.

Obilježavanje Dana državnosti poticaj je na očuvanje naših zajedničkih izgrađenh civilizacijskih vrijednosti. Uz uzvišene ciljeve mira i blagostanja ima imperativ očuvati vrijednosti naše vjere, kulture i tradicije,  našeg jezika, pisma i običaja…

Ove godine sveto misno slavlje predvodio je svećenik u miru vlč. Atilije Krajcar, koji je iz svojeg životnog iskustva mogao na najbolji način izraziti važnost Domovine, jer je na osobit način u svojoj životnoj povijesti osjetio zatvorsku tamnicu i uzništvo Niša i Stare Gradiške na vlastitoj koži, samo zato što je volio svoju Domovinu i što se opredijelio za služenje Kristu i ljudima.

Hrvatska je predivna zemlja s puno potencijala koju danas na žalost napuštaju mladi iz egzistencijalnih razloga i zato nam trebaju  ljudi koji će voljeti ovu našu lijepu Domovini i znati je vodit u bolju budućnost. Velike su mogućnosti i resursi naše poljoprivrede, a naši ljudi su vrijedni i sposobni proizvesti najbolju hranu za sebe i za turiste koji će radosno provesti svoj odmor u našoj Domovini i poželjeti se opet vratiti, a za to je potrebno da na vlast dolaze dobri ljudi koji će to znati i ostvariti, naglasio je vlč. Atilije.

Ove godine svečanoj svetoj misi nazočio je novi načelnik općine Marčana, gosp. Predrag Pliško koji se obratio sudionicima misnog slavlja i u svojem prigodnom govoru istaknuo neke od povijesnih važnosti koji karakteriziraju Istru i njezine vrijednosti, naglasivši i odgovornost svakog pojedinca u izgradnji humanijeg društva i odnosa među ljudima, te zaradio veliki pljesak

Nakon liturgijskog dijela svete mise održan je prigodni glazbeno-poetski program domaćeg župnog zbora na čelu s voditeljicom  dr. med. Nicol Radolović.

Program je tradicionalno započeo “Lijepom našom”, a završio s pjesmom “Bože čuvaj Hrvatsku”.

Nakon završetka sudionici misnoga slavlja nastavili su druženje uz domjenak koji je priređen za tu prigodu.

Martin  Filipović