Subota, 20 travnja, 2024
Kultura i tradicija

Glazba na zvona i škrgetalnice

U nedjelju, 04. svibnja, u Lindaru, nedaleko Pazina, na trgu ispred crkve sv. Mohora i Fortunata, održan je drugi glazbeni susret „Fešta ‘pres’ štrumienti“ – susret svirača na neuobičajenim instrumentima. Po cijelom starom gradu Lindaru održavale su se radionice izrade neobičnih instrumenata od prirodnih i industrijskih materijala: sviralice od trstike, švikatići od jasena, a u upotrebi su bile i plastične cijevi, čepovi-ukratko sve ono čime je moguće stvoriti zvuk, melodiju, ritam, glazbu. Posjetitelji koji su se okupili u velikom broju mogli su ovdje naučiti kako izraditi priručne instrumente, ali ne samo to, nego su mogli naučiti i zasvirati na te instrumente te ponijeti ih kao suvenir. Osim toga, održana je i radionica tradicijskih plesova gdje su zainteresirani posjetitelji učili osnovne korake baluna i potresuljke. A kako za glazbu tu nisu bili potrebni uobičajeni instrumenti tako tog dana u starom gradu Lindaru nije bio potreban ni sat – vrijeme su odbrojavala zvona sa zvonika župne crkve sv. Mohora i Fortunata, i to svaki puni sat drugačijom melodijom, kampelanjem – znalačkim izvođenjem melodije batom zvona – predstavili su se zvonari iz više mjesta diljem Istre.

U prostoru nedaleko glavnog trga moglo se pogledati videoprojekcije glazbenih video isječaka na temu izrade i sviranja na neinstrumentima iz drugih djelova svijeta. Cijelo je mjesto tog dana živjelo u znaku glazbe, i prije početka središnjeg prestavljanja na pozornici, izvođači svih uzrasta oduševili su okupljene posjetitelje originalnim glazbenim performansama diljem mjesta izvodeći poznate melodije na najrazličitijim predmetima. Tijekom dvoiplsatnog programa koliko je trajalo središnje predstavljanje izvođača, njih oko 170 koji su u skupinama ili individualno izveli tridesetak skladbi, moglo se čuti sviranje na list, češalj, koru od stabla, švikatić od jasena, pilu, šegun, grablje, vile, kosu te druge uporabne i inovativne predmete rurualne provenijencije, ali i na najrazličitije predmete industrijske namjene poput plastičnih cijevi i sličnih predmeta. Uz čitav niz maštovotih i zabavnih „instrumenta“ pojedine skupine izvođača koristile su i škreketalnice, u crkvi tradicionalno korištene u Velikom tjednu. Osim nastupa istarskih izvođača publici su se predstavili i gosti iz drugih dijelova Hrvatske. Iz Dubrovačko-Neretvanske županije, iz okolice Stona, nastupili su članovi Kulturne Udruge “Linđo“, a iz Šotoventa s otoka Krka, taranjkanjem se predstavila grupa kantadura koji djeluju i unutar Udruženja sopaca otoka Krka. Ova dvodnevna glazbena manifestacija započela je u subotu, 03. svibnja etnomuzikološkom tribinom na temu „(Ne)instrumenti kao nematerijalna kultura“. Tribina je realizirana uz stručnu suradnju Etnografskog muzeja Istre, a sudjelovali su muzikolozi iz Hrvatske i Slovenije. „Fešta ‘pres’ štrumijenti“ je i ove godine završila zajedničkim nastupom svih izvođača. Ove je godine to nosilo naziv Big Art Violić Band – bilo je to modeliranje forme zvukom – stvaranje zvučne skulpture pod ravnanjem profesora Žarka Violića sa Riječke akademije umjetnosti. A bio je to ujedno i drugi stavak Lindarske sinfonije koja je započeta prošlogodišnjim završnim zajedničkim nastupom svih izvođača. Jedan od važnijih ciljeva ovog susreta je upravo potaknuti revalorizaciju tog starog načina glazbenog izražavanja poput sviranja na češalj, koru od stabla, lišće, različite vrste oruđa, zviždanja ili drugog načina proizvodnje zvuka kako bi sadašnji i budući naraštaji upoznali taj oblik muziciranja stariji od sviranja na uobičajenim instrumentima. Važnost događaja poput ovoga je višeznačna ali, uz ostalo, potiče razvoj i širenje medijske pozornosti na ljepotu i specifičnost manjih mjesta središnje Istre. Idejni začetnik te organizator i producent ove manifestacije je Udruga Histriart, realizacija je ostvarena uz zauzetu i oduševljenu suradnju Lindaraca, a vrijednost projekta prepoznali su pokrovitelji projekta Županija Istarska i Grad Pazin.

G. Krizman