Petak, 26 travnja, 2024

„Žive zovem, mrtve oplakujem, gromove lomim“ – blagoslov novog zvona u Draguću

Zvonik župne crkve Svetog Križa u Draguću, malom mjestu na sjeveru istarskog poluotoka u buzetskom dekanatu, od subote 03.svibnja zvoni zvucima novog zvona. Svečani blagoslov i misno slavlje predvodio je biskup porečki i pulski mons. Ivan Milovan. Novo zvono donacija je regije Veneto u sjevernoj Italiji. Nakon pozdrava župnika domaćina vlč. Ivana Štokovića prigodnim riječima skupu su se ovom prigodom obratili dožupan Istarske županije, načelnik Općine Cerovlje te predstavnici regije Veneto. Čast inauguracije zvona prvim počasnim udarcem imala je dugogodišnja ovdašnja zvonarica Zora Paćelat, ili kako je ovdje svi zovu teta Zora, ujedno i najstarija stanovnica ovog lijepog mjesta, a nakon nje isto je učinila i najmlađa stanovnica Draguća, te petero ovogodišnjih prvopričesnika koji su upravo ovom prigodom primili i svoju Prvu svetu pričest.

Nakon blagoslova zvona okupljeni vjernici su u svečanoj procesiji ušli u crkvu gdje je misu predvodio biskup u koncelebraciji župnika domaćina te kancelara biskupije vlč. mr. Ilije Jakovljevića. U prigodnoj homiliji biskup Milovan je govorio o značenju zvona u životu kršćana, istaknuvši da je „zvono pjesma i glazba, njegov zvuk budi plemenite misli, pa i prethodni su naraštaji radeći u polju na zvuk zvona stali na trenutak, u molitvi podižući pogled k nebu. Zvono zove, podsjeća, ono je slika savjesti“ naglasio je biskup, istaknuvši nadalje jednu od najbitnijih značajki zvona, „ono okuplja kršćansku zajednicu, i to ne samo na velike prigode nego na svaku misu, poziva na okupljanje oko stola Riječi i euharistije. Biskup se nadalje osvrnuo na fenomen diktature relativizma i slobode koja će, ako neadekvatno tretirana, uništiti čovjeka, a ta sloboda za mnoge znači biranje isključivo ugode, a izbjegavanje križa. Govoreći potom o djeci koja su tog dana primala Prvu svetu pričest biskup je naglasio važnost posvećivanja pažnje djeci koja su budućnost društva, i iako odgajanje može ponekad biti i žrtva samo su mladi naraštaji sa ispravnim životnim vrijednostima garancija svjetle budućnosti. Ovogodišnja generacija prvopričesnika imala je jednu osobitu čast-zahvaljujući prigodi blagoslova novog zvona primili su Prvu svetu pričest od biskupa ordinarija. Biskup je na kraju izrazio želju da ovo novo zvono svojim zvukom podsjeća ljude na duhovno, da ih okuplja i povezuje, a ono će sa 28 metara visokog zvonika činiti upravo ono što na njemu piše: „Žive zovem, mrtve oplakujem, gromove lomim“.

G. Krizman