Četvrtak, 16 svibnja, 2024

Žive jaslice za kraj božićnog vremena

Održane tradicionalne žive jaslice u Momjanu.

U župnoj crkvi Sv. Martina u Momjanu, u nedjelju, 10. siječnja,  popodne na blagdan Krštenja Isusovog uprizorene su Žive jaslice. Tri Kralja s Istoka: Baltazar, Gašpar i Melkior, u potrazi za zvijezdom Prethodnicom, došla su se pokloniti malenom djetetu Isusu, kojeg su brižljivo čuvali Blažena Djevica Marija i Sveti Josip, a uvijek je bio prisutan i anđeo. Tri Kralja su Isusu donijela zlato,  tamjan  i smirnu. Kralj Herod im je rekao da se na povratku vrate kod njega i kažu mu gdje se Isus nalazi, međutim, vođeni mudrošću, oni to nisu učinili.

Sukladno svojoj tradiciji, Momjanci i njihovi gosti su cijelu predstavu ispunili živom glazbom, Božićne pjesme su pjevali i svirali pastiri, pjevao je župni zbor, a vrlo simpatično je bilo i kada su Tri Kralja ušla u crkvu svirajući svečanu pjesmu.

Predstava je bazirana na događajima napisanima u Bibliji, a ispričala ju je na hrvatskom i talijanskom jeziku Marijana Civitan, koja je ujedno animirala i prisutnu djecu.

Svoju pomoć je pružio i mjesni župnik Miroslaw Paraniak kojemu su djeca i njihovi roditelji zahvalili iskrenim pljeskom.

Na kraju predstave sva prisutna djeca su dobila paketiće slatkiša od Tri Kralja.

Predstavu su svojom prisutnošću uzveličali župljani Momjana, Grožnjana i Krasice.

V.D.M.