Srijeda, 15 svibnja, 2024

Biskup Milovan o obljetnici ređenja posjetio Dom za starije u Raši

Kao i svake godine, biskup u miru mons. Ivan Milovan obilježio je obljetnicu svog biskupskog ređenja sa vjernicima jednog od dekanata Porečke i Pulske biskupije. Ovogodišnju, 18. obljetnicu proslavio je sa vjernicima Labinskog dekanata, predvodeći misu poldanicu u župi Gospe Fatimske u Podlabinu, a u popodnevnim satima posjetio je štićenike Doma za starije osobe u Raši. Korisnike doma, osim biskupovog posjeta, obradovao je i nastup Dječjeg zbora Župe sv. Jurja sa Starog Pazina.

U Raši su uz biskupa koncelebrirali labinski župnik i dekan Labinskog dekanata preč. Milivoj Koren, župnik Plomina vlč.  Branimir Aleksandar Petrović te župnik Starog Pazina vlč. Željko Zec.

Biskup se u prigodnoj homiliji osvrnuo na božićne blagdane istaknuvši kako se kroz misna čitanja iz godine u godinu ponavljaju otajstva Kristova života kako bi nam tako On bio što bliži za primjer i pomoć u svakodnevnim životnim poteškoćama. Bog, postavši čovjekom, rodivši se kao malo dijete, htio je ljudima pokazati da je s njima u svakoj vrsti životne poteškoće. Proživjevši zemaljski život htio je biti živi primjer kako treba djelotvorno živjeti ljubav prema bližnjemu, a nije tek docirao odozgora. Rodivši se u štali, u jaslama htio je pokazati da sreća nije u bogatstvu, već u radosti blizine dragih osoba, rekao je biskup. Krštenje Gospodinovo prigoda je da se sjetimo i svoga krštenja, po kojemu smo postali djeca Božja, i primili obvezu slijediti ga na putu dobra, zaključio je biskup.

Na kraju je preč. Koren izrekao prigodne zahvale te najavio Dječji zbora „Mali sv. Jurja“ sa Starog Pazina. Djeca su štićenike doma razveselila raznim božićnim i drugim pjesmama uz prigodnu koreografiju, ali i recitacijama na čakavskom dijalektu te više kraćih scenskih prikaza na temu Božića i istarske svakodnevnice kroz povijest. Svoje autorske stihove na dijalektu kazivala su djeca te pjesnikinja Mirjana Ferenčić.

Po završetku prigodnog programa nastavilo se druženje u blagovaoni, a biskup, svećenici i nekoliko djece posjetili su nepokretne štićenike u njihovim sobama, te ih prigodno darivali.