Ponedjeljak, 29 travnja, 2024
GlazbaNovosti

Zbor Muzičke akademije iz Pule gostovao u Lanišću

Na drugu nedjelju došašća, 10. prosinca, Zbor muzičke akademije Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli gostovao je na misi propulo u Lanišću, mjestu mučeništva bl. Miroslava Bulešića. U Župnoj crkvi sv. Kancija, Kancijana i Kancijanile misu poldanicu predvodio je mjesni župnik vlč. Josip Mašina.

To je misno slavlje bio posebno po glazbenoj kombinaciji, naime, liturgiju su glazbeno animirali naizmjence Zbor Muzičke akademije s klasičnim skladbama te župljani Lanišća pjevajući starodrevnu glagoljašku Lanišku misu. Zborom MAPU je ravnao izv. prof. art. Domeniko Briški, a na orguljama pratila Tea Holi.

Uvodnu pjesmu „O Pruži mile ruke“ otpjevao je Zbor Muzičke akademije. „Gospodine“ su izveli Lanišćani. Psalam, „Pokaži nam Gospodine“ otpjevao je Zbor Muzičke akademije, a solo dionice Antonio Bogojević.

Pokilk „Aleluja“, prije čitanja Evanđelja, „Pripravite put Gospodinu, poravnite mu staze i svako će tijelo vidjeti spasenje Božje“ izveo je Luka Žiberna iz Zbora Muzičke akademije.

Na početku homilije, vlč. Mašina je naglasio, kako je Druga nedjelja došašća, nedjelja utjehe. „Božanska utjeha je utjeha koja ima duboki temelj i smisao. Prorok Izaija je imao poslanje da govori ljudima da treba tješiti sav narod, jer utjeha se mora širiti da dođe do svakoga“, rekao je propovjednik, te temeljem misnih čitanja pojasnio kako možemo pripraviti put Gospodinu.

U odlomku iz Knjige proroka Izaije čitamo „pripravite put Gospodnji u pustinji“, a pustinja je naš život. Nadalje, riječi „svaka dolina neka se uzvisi“, nam govori, kako je dolina slika čovjeka koji se obeshrabrio, koji je klonuo duhom i nema snage za život. „Svaka gora i brežuljak neka se spusti“, to je slika ljudske oholosti. „što je krivudavo neka se ispravi“, ako ima nešto krivo što radiš u životu, grijeh, idi na ispovijed, „što je hrapavo, neka se izgladi“; tko znači, ako ima neka zamjera, izgladi na vrijeme, jer dolazi Bog.

„To su nam upute za život i pripremu za dolazak Gospodina. Dakle, pripraviti put Gospodinu je nešto što moramo duboko uroniti u naše srce, i tražiti od Boga da nam da milost da možemo ispuniti njegovu riječ.“

Ukazujući na odlomak iz evanđelja po Marku, propovjednik je rekao, kako i Ivan Krstitelj poziva na obraćenje. „Masa ljudi ga je slijedila, jer su mislili da je on Mesija. No, on je rekao ‘nakon mene dolazi jači od mene’. Tu se očituje njegova poniznost. Treba shvatiti da je netko jači od nas, tko nas neizmjerno voli i želi nam nešto dati, što je dobro za naš život.“

Posebno pak je naglasio Ivanove riječi „ja vas krstim vodom, a on će vas krstiti Duhom Svetim.

Glavni lik u došašću je Duh Sveti koji treba ući u naš život da nam ga protumači, da nam da snage za život. Ono što mi ne možemo razumjeti, Bog nam mora protumačiti. Ako mi ne razumijemo povijest, događanja, probleme u našemu životu, mi ćemo biti zablokirani i nećemo ići naprijed. Duh Sveti ima ulogu tumačiti da je Bog među nama. Koliko smo puta mislili da Boga nema, ili da kasni. No, Bog nikad ne kasni, nije nas zaboravio. Koja je to utjeha! On je strpljiv prema nama i obećava nam novu ljubav i novo srce, jer Bog ne dolazi da nešto popravi, nego da nam da novi život, novu ljubav, novo srce. Stog je potrebno da budemo zahvalni Bogu i da ne mrmljamo za sve što nam se događa u životu“.

Smisao došašća je iščekivanje Krista. Sve oko nas je okićeno, no kad bi ljudi shvatili zašto to rade: ne radi došašća, već zbog toga jer se prije 2000 godina nije se rodio Djed Mraz, već Isus. Na izvanjsko se slavi, gledamo reklame. Ima borova, nema jaslica, nema Isusa. Sve zbog njega, a Njega nigdje.“

Na tom tragu propovjednik je potaknuo vjernike da ne padnu u zabludu, već da budu svjesni da čekaju Isusa, jer „one koji Ga iščekuju, oslobodit će od ropstva grijeha. Zaista, Gospodin dolazi u ljubavi. Otvorimo se toj ljubavi i dopustimo da naša pustinja i naš život bude dobro pripravljeni za ovaj Božić. Stoga napravi sve što možeš: ako si ohol spusti se, ako si klonuo digni se, ako nisi oprostio, oprosti, ako se nisi ispovijedao, ispovijedi se. Neka nam Bog da snage da možemo ući u njegovu poslušnost, i da možemo dočekati Božić kako On hoće“ zaključio je propovjednik.

Zbor MAPU je za prikazanje odabrao pjesmu W. A. Mozarta „Ave verum Corpus“, ostale pjevane dijelove euharistijske službe otpjevali su Lanišćani. Trenutak svete pričesti su glazbeno popratili pjevači Zbora akademije skladbom „Panis angelicus“ u kojoj je solo dionicu otpjevala Sandra Böhm, te skladbom „Laudate Dominum“ uz solo izvedbu Gabriele Mijatović.

Misno je slavlje zaključeno zajedničkom izvedbom pjesme „Rajska Djevo, Kraljice Hrvata“.

Nakon mise župnik Mašina je studentima održao kraće izlaganje o događaju, ali i povijesnom kontekstu krvave krizme, te ih je poveo u obilazak spomen prostora župne kuće gdje su imali prigodu pogledati foto izložbu te dokumentarni film o mučeništvu bl. Miroslava Bulešića.

G. Krizman

Foto: Župa Lanišće, Zbor MAPU