Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Započela trodnevnica uoči blagdana sv. Tome apostola

U pulskoj prvostolnici, katedrali Uznesenja Marijina, u četvrtak, 30. lipnja, započela je trodnevna duhovna priprava uoči blagdana sv. Tome apostola, zaštitnika Pule i Pulske biskupije.

Prve večeri misno slavlje predvodio je vlč. Bernard Jurjević, župnik Župe sv. Nikole u Barbanu, Župe sv. Mateja u Ceru i Župe Bezgrešnog Začeća BDM i sv. Ivana Krstitelja u Svetom Ivancu nad Rašom. Predslavitelj je sv. misu predvodio u suslavlju s kanonikom pokorničarom pulskog Stolnog kaptola sv. Tome apostola preč. Željkom Staverom i župnim vikarom katedralne župe vlč. Marcinom Madejom.

Tumačeći evanđeoski ulomak o učenicima iz Emausa propovjednik je naglasio činjenicu da su odlazeći iz Jeruzalema razočarano pretresali minule događaje. Koliko često mi bivamo razočarani raznim događajima i okolnostima u našemu životu no, ponekad razlog toga nezadovoljstva treba možda potražiti u našemu stavu, u našemu pogledu na svijet, na druge, na život. Umjesto razočaranog pretresanja potrebno je ući u dijalog s drugima, prihvatiti dijalog s Bogom, koji nam, ako ga želimo čuti, može u srce unijeti radost i oganj ljubavi, slijedom čega rastemo u vjeri, prestajemo suditi druge. Dobivamo drugi pogled ana svijet i vlastite okolnosti i prestajemo suditi i Boga, što smo u razočaranosti činili, jer nije okolnosti prilagođavao našim željama. Samo s Božjom pomoću, možemo ući i svoj duhovni Jeruzalem, u svoja razočaranja, i samo s vjerom u Božju pomoć možemo to razočaranje nadvladati, zaključio je vlč. Jurjević.

Misno slavlje, i klanjanje Presvetom oltarskom sakramentu koje je uslijedilo glazbeno su animirali članovi barbanskog župnog zbora.