Četvrtak, 16 svibnja, 2024

Koncert Grupe Oton sv. Tomi ap. u čast

Drugog dana trodnevnice uoči svetkovine sv. Tome apostola, u petak, 1. srpnja, misno slavlje u pulskoj prvostolnici predvodio je vlč. Blaž Bošnjaković, župnik Župe Gospe Fatimske u Podlabinu. Nakon misnog slavlja uslijedio je slavljenički koncert pulske Grupe Oton.Vlč. Bošnjaković je misno slavlje predvodio u zajedništvu s kanonikom pokorničarom pulskog Stolnog kaptola sv. Tome apostola preč. Željkom Staverom i župnim vikarom katedralne župe vlč. Marcinom Madejom. Vlč. Bošnjaković je u prigodnoj homiliji izrekao nadahnuto promišljanje o mučenicima kao svjedocima vjere, naglasivši najvažnije odlike mučeništva koje, istaknuo je propovjednik, dolazi samo kao Božji dar. U mučenicima se očituje Božja ljubav do kraja. Kao primjer vjernosti Božjoj riječi do kraja, do same žrtve života, propovjednik je naveo primjer Maksimilijana Kolbea i Thomasa Moorea.

Grupa Oton tijekom jednosatnog koncerta izvela 11 pjesama duhovne glazbe, od kojih su neke obrade poznatih svjetskih uspješnica iz tog žanra. Brojna publika mlade je pjevače nagradila bogatim pljeskom, a ti su mladi ljudi, među kojima ima i akademskih glazbenika, pokazali da glazbena scena Porečke i Pulske biskupije itekako ima svjetlu budućnost.

Grupa Oton, donedavno „Zbor mladih sv. Franje“, preko dvanaest godina djeluje u crkvi sv. Franje u Puli animirajući večernju nedjeljnu sv. Misu, sv. Misu i euharistijsko klanjanje četvrtkom te duhovne obnove i razne događaje. Odgovarajući poticajima Duha htjeli su novim imenom odati počast bl. Otonu čiji zemni ostatci počivaju u bočnom oltaru te crkve i predstaviti se u novom ruhu za ovogodišnje prvo gostovanje na Uskrsfestu. Bl. “Oton bio je jedan od prvih učenika sv. Franje, živio je i djelovao u Puli, baš u našoj crkvi sv. Franje gdje njegovi zemaljski ostaci prebivaju metar od mjesta gdje svojim glasovima i instrumentima želimo hvaliti Boga”, stoji u predstavljanju Grupe Oton.

Grupu Oton čine vokali: Manuela Hichri, Miriam Hichri, Alberto Stanić, Filipa Kajić, Stefani Radmanić Turčić, Anđela Ćurić, Mirjana Cvek Curić, Laura Udovičić, Josip Krajačić i Mihaela Tanković.

Gitaru svira Emil Roznbeker, violinu Marina Kajić, violončelo Fabio Jurić, flautu Chiara Jurić.

Klavir svira voditeljica grupe Ana Čuić Tanković. Za logistiku je zadužena Ivana Crnković, a duhovno vodstvo povjereno je fra Đuri Vuradinu, gvardijanu Samostana sv. Franje Asiškog gdje je sjedište grupe.