Četvrtak, 28 ožujka, 2024
Glazba

Vrhunska zborska glazba u Eufrazijevoj bazilici

U porečkoj Eufrazijevijevoj bazilici u nedjelju, 01.lipnja održana je završna večer 36. Smotre pjevačkih zborova „Naš kanat je lip“. Treće večeri smotre izvedbom sakralnih skladbi predstavilo se sedam zborova koji su ovo izdanje Kanta svečano zatvorili zajedničkom izvedbom molitve „Oče naš“ Matka Brajše Rašana. „Iako Bazilika rado prima svu prikladnu glazbu ipak joj je duhovna glazba najdraža“ rekao je kancelar biskupije mr. Ilija Jakovljević upućujući riječi dobrodošlice svim sudionicima i posjetiteljima u ime Porečke i pulske biskupije.

Brojni posjetitelji sa zanimanjem su uživali u dvosatnom programu sačinjenom od pomno odabranih i veoma kvalitetno izvedenih zborskih skladbi kroz koje je jednakom virtuoznošću publiku proveo voditelj Vladimir Pernić, izvrsni poznavatelj svekolike glazbene scene ovih prostora. Dugogodišnji sudionici ove smotre Hrvatsko glazbeno društvo „Zvijezda Danica“ iz Kraljevice pod vodstvom Ivice Frlete predstavili su se sa pučkim napjevima „Zdrava bila Divica Marija“, „Sveti Toma“ i „Otče naš“. Prvi ovogodišnji debitanti, pjevači mješovitog zbora „Rubino“ iz Rovinja sa mladom dirigenticom Aleksandrom Božac Orbanić izveli su Nazorovu pjesmu „Seh duš dan“   te skladbu „Zvona“ za koju je tekst napisao Antun Milovan. Treći ove večeri bio je Dječji zbor Osnovne glazbene škole „Slavko Zlatić“ iz Poreča koji su, vođeni profesoricom Suzanom Ursić izveli tri skaldbe: Županovićevu „Minijaturu br.3“ prepjev Schumannovih „Lastavica“ te Orffovu „Quando Conveniunt“. Dvjema skladbama karakterističnog ćićskog bugarenja sa staroslavensko-istarskim tekstom predstavio se Ženski zbor KUD-a „Učka“ iz Matulja, „V ime Otca i Sina i Svetoga Duha“ te „Munska maša“. Uslijedio je buzetski Mješoviti pjevački zbor „Sokol“ iz Buzeta koji je svoje umijeće pokazao pod vodstvom dirigentice Ileane Perosa. Iz Zagreba je za ovu prigodu stigao Djevojački zbor „Zinka“ koji je pod vodstvom Jasenke Ostojić Radiković i uz glasovirsku pratnju Lucije Majstorović otpjevao „Ex ore infantium“, te dvije skladbe na čakavskom dijalektu, „Uspavanka“ i „Ćaće moj“, naricaljku izuzetnog emotivnog naboja. Posljednji su nastupili domaćini, članovi Mješovitog pjevačkog zbora „Joakim Rakovac“ iz Poreča pod vodstvom dirigentice  Đeni Dekleva Radaković, koja je ujedno i predsjednica Programskog odbora Smotre. Domaći su pjevači moćno otpjevali skladbe Branka Starca i Slavka Zlatića, a zatim su posljednju izveli skladbu svoje dirigentice, autora stihova Tomislava Milohanića, značajnog imena književnog kruga ovih prostora; skladba pod nazivom „Molitva Svetemu Mauru“ zaziv je nebeskom zaštitniku grada Poreča da bdije nad ovim dijelom istarskih žala. Nakon zajedničke izvedbe skladbe „Oče naš“, predsjednica odbora Dekleva Radaković je zahvalila se publici, pjevačima, dirigentima, skladateljima i pjesnicima na sudjelovanju i uputila pozdrav riječima pokojnog profesora Zlatića, prvog predsjednika Kanta, koji je običavao reći »K litu…«, što znači „i slijedeće godine“.

Ove je godine kroz tri večeri Kanta svoje umijeće pokazalo 25 zborova koji su, osim u Bazilici, nastupili u porečkoj Istarskoj sabornici te na Trgu slobode ispred crkve Gospe od Anđela podarivši tako Poreču i njegovim žiteljima nezaboravni doživljaj vrhunske glazbe koja se razlijegala gradom. Smotru zborova »Naš kanat je lip« organiziraju Pučko otvoreno učilište i porečka katedra Čakavskog sabora pod pokroviteljstvom Grada Poreča, Ministarstva kulture, Istarske županije i medijskim pokroviteljstvom Radio postaje Pula.

Najbolja skladba »Lončari« Marka Škorina

Pučko otvoreno učilište Poreč bijenalno raspisuje natječaje kao poticaj pjesnicima i skladateljima, a najbolje skladbe nagrađuje i objavljuje u glazbenim zbirkama »Naš kanat je lip«. Ove je godine izdana deveta zbirka, a druge večeri smotre proglašene su ovogodišnje nagrađene skladbe. Od osam pristiglih skladbi stručno je povjerenstvo najboljom skladbom proglasilo pjesmu »Lončari« mladog zagrebačkog skladatelja Marka Škorina, drugo mjesto dijele skladba »Ive moj« srednjoškolca Antonija Babića iz Rijeke te »Domaća besida« zagrebačkog skladatelja Adalberta Markovića. Treće mjesto dijele »Vazam« doajena hrvatske glazbene scene Nikše Njirića te »Kanat srca« novigradskog maestra Darija Bassanesea. Nagrade je skladateljima uručio član stručnog povjerenstva Kanta Branko Okmaca.

G. Krizman