Petak, 26 travnja, 2024
mons. ŠtironjaNovosti

Uvodni pozdravi i tumačenje obreda

Prije početka svečanosti Uvođenja u službu mons. Ivana Štironje, uvodne pozdrave te tumačenje obreda izrekao je preč. mr. Ilija Jakovljević. Njegov govor prenosimo u cijelosti.

Sve Vas srdačno pozdravljam u našoj drevnoj porečkoj bazilici.

Slijedi svečana liturgijska proslava uvođenja mons. Ivana Štironje u službu porečkog i pulskog biskupa. Ovaj događaj dugo je očekivan, i danas uoči svetkovine sv. Josipa, po providnosti Božjoj i odluci pape Franje, istarska Crkva se povjerava očinskoj brizi mons. Ivana Štironje. Neka ga na tom putu, kako piše papa Franjo u Buli imenovanja, prati zagovor: Blažene Djevice Marije na nebo Uznesene, te svetih i časnih zaštitnika Crkve u Istri: Tome apostola i Mavra biskupa te blaženog Miroslava Bulešća.

Među nama želimo pozdraviti predstavnike državnih vlasti:

1. Gđa. Jadranku Žarković, izaslanicu predsjednika Republike Hrvatske;
  2. Gordana Grlić Radmana, ministra vanjskih i europskih poslova te izaslanika predsjednika Vlade RH;
  3. Antuna Klimana, saborskog zastupnika i izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora te sve saborske zastupnike;
  4. Ivana Malenicu, ministra pravosuđa i državne uprave sa suradnicima;
  5. Šimu Jerčića, ravnatelj Ureda komisije za odnose s vjerskim zajednicama

te sve predstavnike državnih vlasti.

Srdačan pozdrav istarskom županu Borisu Miletiću sa suradnicima. Gradonačelniku grada Poreča gosp. Lorisu Peršuriću, gradonačelniku grada Pule Filipu Zoričiću, te svim gradonačelnicima i načelnicima istarskih gradova i općina.

Pozdrav predstavnicima: znanstvenih, odgojnih, kulturnih, zdravstvenih, te civilnih struktura u Istri.

Pozdrav svim hodočasnicima; poseban pozdrav cijenjenoj obitelji biskupa Štironje, braći i sestrama, obitelji, te hodočasnicima iz župe Srca Isusova – Studenci, iz Zagreba, te drage nam Boke Kotorske.

Pozdrav i svim pratiteljima izravnog prijenosa na TV nova Pula i Laudtao TV, te svim prisutnim medijima.

Pozdrav upućujemo redovnicima i redovnicama:

1. Mariji Banić, vrhovnoj glavarici Služavki Malog Isusa
  2. Dobroslavi Mlakić, vrhovnoj predstojnici Sestara Srca Isusova
  3. Jaki Vuco, vrhovnoj glavarici Sestara dominikanki Kongregacije sv. anđela čuvara
  4. Tereziji Pervan, provincijalnoj glavarici Splitske provincije Služavki Malog Isusa
  5. Ana Mariji Rakocija, provincijalnoj glavarici Riječke provincije Sestara milosrdnica
  6. M. Katarini Dunđer, izaslanici predstojnice sarajevske provincije Sestara milosrdnica provincije Sestara milosrdnica
  7. M. Franki Bagarić, izaslanici provincijske predstojnice Školskih sestara franjevki u Mostaru

Ireni Fabris, predsjednica Svjetovnog instituta Male Franjevačke obitelji;

• pozdrav svim sestrama redovnicama

Pozdrav ocima provincijalima:

– Fra Miljenku Hontiću, provincijalu franjevaca konventualaca u Hrvatskoj

– Fra Milanu Krišti, provincijalu franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda

– Fra Ivi Martinoviću, provincijalu franjevaca trećoredaca glagoljaša

– Fra Tomislavu Šanku, provincijalu franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri

– o. Tihomiru Šutalu, provincijalu salezijanaca

– pozdrav svim redovnicima

preč. Krunoslavu Novaku, generalnom tajniku HBK

Ferencu Fazekasu, dijecezanskom upravitelju Subotičke biskupije

Na ovom svečanom slavlju sudjeluje i nad/biskupi:

Anton Jamnik, pomoćni ljubljanski biskup

Ivan Šaško, pomoćni zagrebački biskup

Mijo Gorsko, pomoćni zagrebački biskup

Ilija Janjić, kotorski biskup u miru

Ivan Milovan, porečki i pulski biskup u miru

Maksimilijan Matjaž, celjski biskup

Milan Stipić, vladika križevački

Roko Glasnović, dubrovački biskup

Ranko Vidović, hvarski biskup

Palić Petar, mostarsko-duvanjski biskup

Bože Radoš, varaždinski biskup

Zdenko Križić, gospićko-senjski biskup

Jure Bogdan, vojni ordinarij u RH

Ivica Petanjak, krčki biskup

Vjekoslav Huzjak, biskup bjelovarsko-križevački

Vlado Košić, sisački biskup

Jurij Bizjak, koparski biskup

Antun Škvorčević, požeški biskup

Đura Džudžar, biskup Eparhije sv. Nikolaja, Ruski Krstur

Nadbiskupi:

Želimir Puljić, apostolski upravitelj Splitsko-makarske nadbiskupije

Milan Zgrablić, zadarski nadbiskup

Gjonlleshaj Rrok, barski nadbiskup

Ladislav Nemet, beogradski nadbiskup i metropolit

Vukšić Tomo, sarajevski nadbiskup i metropolitu

Mate Uzinić, riječki nadbiskup i metropolit

Giorgio Lingua, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj

Ivan Štironja, imenovani biskup porečki i pulski, koji preuzima službu porečkog i pulskog biskupa

Dražen Kutleša, zagrebački nadbiskup koadjutor

Nakon ulazne procesije misno slavlje započinje mons. Dražen Kutleša, zagrebački nadbiskup koadjutor i apostolski upravitelj porečke i pulske biskupije. Nakon što apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj mons. Girogio Lingua pročita Bulu – apostolsko pismo pape Franje, nadbiskup Dražen će ispred oltara predati pastirski štap biskupu Ivanu uz riječi: „Biskupe Ivane, predajem ti štap, znak pastirske službe, i pazi na svekoliko stado kojem te Duh Sveti postavi za biskupa da ravnaš Božjom Crkvom.“ Potom će novi biskup sjesti na katedru i time pravno-formalno započinje služba biskupa Ivana Štironje te prestaje služba nadbiskupa Dražena. Od ovog časa svećenici, u Istri, u kanonu kod sv. mise izgovaraju ime biskupa Ivana.

Hvala nadbiskupu Draženu za sve učinjeno i dalje ćemo ga pratiti svojim molitvama a posebno u molitve svih nas povjeravamo našeg novog biskupa Ivana i njegovu pastirsku službu.

Ovo liturgijsko slavlje animira zbor istarskih župa pod dirigentskom palicom Aleksandre Orbanić, uz orguljsku pratnju Nele Božac.