Petak, 19 travnja, 2024

U Vrsaru proslavljen blagdan sv. Marije de Mattias

U Vrsaru je u subotu 4. veljače proslavljen blagdan sv. Marije de Mattias, utemeljiteljice družbe sestara Klanateljica Krvi Kristove. Naime, pripadnice te družbe djeluju u Vrsaru od 1993. godine kada su došle na poziv tadašnjeg župnika vlč. Ivana Jelovca. Danas u Vrsaru djeluju sakristanka i vjeroučiteljica s. Nada Grgić te s. Josipa Draguljić koja vodi župni zbor. Svečano je misno slavlje predvodio župnik vlč. mr. sc. Lino Zohil koji je u prigodnoj propovijedi kroz životopis svete utemeljiteljice nazočnima nastojao približiti karizmu Družbe. Župnik Zohil je naveo da je sv. Marija de Mattisa rođena u dobrostojećoj obitelji 1805. godine u mjestu Vallecorsa u provinciji Frosinone, smještenoj južno od Rima na granicama ondašnje papine države. M. de Mattias osniva družbu Klanateljica Krvi Kristove 1834. godine nastojeći na taj način djelovati na duhovnoj, moralnoj i socijalnoj obnovi društva. Sv. Marija de Mattias je preminula u Rimu 1866. godine. Blaženom je proglašena 1950., a svetom 2003. godine. Po završetku slavlja sestre su za sve nazočne vjernike upriličile prigodan domjenak.

M. Martinčević