Subota, 27 travnja, 2024

U Rovinju održan Holywin

Mladi rovinjske župe sv. Eufemije već nekoliko godina organiziraju Holywin, večernji duhovni sadržaj uoči svetkovine Svih svetih. Pred ispunjenim Oratorijem, gdje se uobičajeno u Rovinju održavaju mise tijekom tjedna, euharistijsko slavlje predvodio je fra Leopold Mičić, mladomisnik iz rovinjskog samostana sv. Franje Asiškog. Misu i animirano klanjanje prigodnim su duhovnim šansonama popratili mladi iz župe. Od ponoći do jutra nastavljeno je klanjanje u tišini.

Homiliju možete poslušati ovdje: https://youtu.be/i263Q9vEKVs

Fra Leopold je u prigodnoj homiliji naglasio kako je problem današnjeg svijeta u tome što ljudi ne poznaju Boga, a obzirom da je u svakom e čovjeku usađena češnja za Bogom ljudi ga traže na pogrešnim mjestima i u pogrešnim stvarima, posezajući za poganskim praksama i vjerovanjima. Tako nastaje poganstvo, kada čovjek u mitovima želi dohvatiti Boga. Kršćanstvo nije religija, pojasnio je propovjednik, ono je vjera u Isusa Krista i događa se ondje gdje čovjek susreće Gospodina, a ondje se tada događa ljubav. Bog je prišao čovjeku u osobi Isusa Krista i ostavio ljudima Crkvu kako bi se trajno okupljali u njegovoj prisutnosti. Živjeti kršćanstvo znači srcem povjerovati Gospodinu, znači znati nositi Krista u svojoj svakodnevici, jer Krist živi u Crkvi, u njezinom svakodnevnom životu, dakle u životima onih koji čine crkvu, a to su svi vjernici. Čovjek iskonski želi nekome pripadati, a mi smo krštenjem opečaćeni pripadnošću Kristu, naglasio je fra Leopold; zato je Bog s čovjekom ušao i u smrt. Sve to iz ljubavi, jer Bog fokusirano ljubi čovjeka. Sveci i mistici nisu posebni po čudesima ili nečem drugom, oni su drugačiji zato jer posjeduju radost koja izvire iz saznanja da su ljubljeni. To je paradoks ljubavi, teško je povjerovati da, za razliku od poganskih božanstava iz mitova koje uvijek ljudi traže, Bog traži čovjeka, stoga je kršćanstvo ‘dopustiti da nas Bog pronađe’. Neka ova noć ne bude protiv nečega, već nego neka bude za Krista, neka ovo naše okupljanje uoči svetkovine Svih svetih bude izraz da je naš život za Krista, zaključio je propovjednik.

Nakon mise uslijedilo je klanjanje koje je prigodnim meditacijama u prvom dijelu predvodio fra Leopold, a nakon toga su animiranje preuzeli mladi. Od ponoći do jutra uslijedilo je klanjanje u tišini. Mons. Vilim Grbac, rovinjski župnik, generalni vikar biskupije, bio je tijekom cijele večeri na raspolaganju za sakrament pomirenja.

Holywin je, osim u Rovinju, na području Porečke i Pulske biskupije, održanu u pulskoj crkvi sv. Antuna i u Bujama u crkvi Majke Božje od Milosrđa.