Četvrtak, 25 travnja, 2024

Svetkovina Božića u Poreču

Svečano misno slavlje o svetkovini Božića u porečkoj prvostolnici predvodio je biskup Dražen Kutleša.  Vjernicima Grada Poreča, okupljenim na svečano euharistijsko slavlje Rođenja Gospodinovog, mons. Kutleša je uputio prigodnu homiliju u kojoj je poseban naglasak stavio na osobe koje se u biblijskim tekstovima spominju vezano uz Isusovo rođenje, napose u svjetlu njihovog odnosa tog najvećeg događaja u povijesti svijeta.

Postoje, naime,  osobe koje imaju blagonakloni odnos prema određenom događaju, kao i oni koji su, iz raznih razloga, protiv.  Među onima koji ne prihvaćaju Isusov dolazak prije svega nalazimo stanovnike Betlehema, koji u komoditetu svojih domova nisu htjeli vidjeti potrebite, Josipa i Mariju, odnosno nisu vidjeli interes u mogućnosti da ugoste dvoje putnika, jer im se očito na njima ništa nije svidjelo.  I mi često nemamo mjesta u svom srcu za druge, pa ni za naše bližnje, napose, kada su nemoćni i stari i kada trebaju našu pomoć. Druga kategorija koja tada nije prihvaćala Isusov dolazak su svećenici i pismoznanci, ohole i samodostatne osobe koje su vjerojatno očekivale Mesiju koji će doći slavodobitno s nebesa, Bog koji dolazi izvan scenarija kojeg su oni očekivali, nije im prihvatljiv.  Treću kategoriju, tadašnje vlasti, predstavlja Herod, koji Isusa doživljava kao moguću konkurenciju, boji se za svoj status i za svoje privilegije i stoga ga želi eliminirati odmah kao maleno dijete. Mi se, u odnosu na svoje bližnje ponekad nalazimo u svakoj od tih skupina, uvijek nekako nalazimo razloge da pobjegnemo od onoga što nam se ne sviđa ili što nam iz nekog razloga nije ugodno ili korisno. Korist je, kažu, nastavio je biskup, jedina vječna stvar na zemlji, a upravo bismo se u tome trebali ugledati na djecu dok su sasvim mala i još neiskvarena ovim svijetom, kako su jednako otvorena prema svima. Isus nas poziva da razmislimo o spomenutim kategorijama  ljudi i da nastojimo izbjegavati takve stavove u odnosu prema bližnjima.
    Među akterima Isusova rođenja koji su u tome imali temeljnu ulogu su, u prvom redu Marija, koja je postala velika jer je iskazala veliku vjeru u Boga, te Josip koji je na Božji mig prihvatio Mariju i Isusa. Marija i Josip predstavljaju sve one dobre ljude koji se brinu i trude za dobrobit djece. No, ta se djeca često sa nezahvalnošću odnose prema roditeljima, pa kada ih izgube nastupaju velike grižnje savjesti, no tada je kasno. Treba pokazati zahvalnost i ljubav dok su te osobe među nama, naglasio je biskup. Novorođenoga Spasitelja prepoznali su i pastiri, maleni obični ljudi koji prihvaćaju drugoga, prihvaćaju i raduju se svakom novom životu, svakom njegovom obliku, žive po prirodnom zakonu, cijene život i poštenje, i gledaju ljude kao ljude. I mudraci su, slijedom svojih znanstvenih istraživanja prepoznali dolazak Gospodina, došli su mu se pokloniti, stoga što su imali pravilan sustav vrednota u kojem je vrhovna vrednota život. Došli su iskazati čast onome koji donosi Život.
    Nemojmo dopustiti da se mali Isus rodi iznad naših srdaca, da ga ne prepoznamo i ne primimo u svoje srce, primajući istinski naše bližnje i one kojima možemo nešto pružiti, zaključio je biskup.
    Tijekom misnog slavlja pjevao je Katedralni župni zbor pod ravnanjem i uz orguljsku pratnju Marka Ritoše. Nakon misnog slavlja brojni vjernici, među kojima i mnogi inozemni gosti koji svoje božićne blagdane provede u Poreču, pohodili su velike jaslice smještene u apsidi desne lađe Bazilike, koje su plod vrijednih ruku župljana, a iz kojih se iščitava ljubav prema župi i prema Crkvi.