Utorak, 16 travnja, 2024

“Što može svijet onome kojemu je smrt dobitak?”

Štinjan: Proslava sv. Margarete

Blagdan sv. Margarete, djevice i mučenice, u jedinoj njoj posvećenoj župi i Porečkoj i Pulskoj biskupiji, u mjestu Štinjan u Pulskom dekanatu, proslavljen je u četvrtak, 20. srpnja 2017., svečanim misnim slavljem koje je u ispunjenoj župnoj crkvi predvodio vlč. Darko Zgrablić, župnik Svetvinčenta.

Prigodnim pozdravom okupljenim vjernicima, koncelebrantima te zahvalom predslavitelju obratio se župnik vlč. Rikard Lekaj.  Po završetku misnog slavlja u dvorištu crkve, ispod pitoresknih stabala maslina upriličeno je druženje uz prigodnu okrepu.

Vlč. Zgrablić je u prigodnoj homiliji istaknuo što je to što nama danas može reći taj lik ranokršćanske mučenice, sv. Margarete, koja je to poveznica između nas i nje, iako živimo u posve drugim vremenima i drugoj točci svijeta? Ono što nas povezuje je Isus Krist. Mi danas slavimo i slijedimo istog Isusa za koje je živjela i za kojeg je svojim životom posvjedočila i sv. Margareta prije više od 1700 godina. Druga su vremena i okolnosti, no ono bitno nije se promijenilo. Živjela je za Isusa, i da samo to znamo, bilo bi nam dovoljno, jer je to ono najvažnije što ona nama poručuje svojim životom. I ona želi da na tome zastanemo. Ne da se njoj divimo, svecima to ne treba, oni su svjesni da je Bog onaj koga valja promatrati. Sveci su oni kroz koje se Bog vidi. Oni su ljudi u kojima se može vidjeti Boga. I kada je Crkva pozvana da bude sveta onda je pozvana takva biti, da je Bog vidljiv u njoj. Kakvi smo svjedoci ako to što svjedočimo nije vidljivo u nama. Kršćanstvo nije neka teorija, nije nešto što treba prodati, ono je nešto što trebamo prvo mi živjeti, da bi drugi na nama to mogli vidjeti, neovisno hoće li to naići na odobravanje ili neodobravanje drugih. Sveci su bili ljudi bez kompromisa, bili su dosljedni, tako i sv. Margareta. Ona je bila rođena u poganskoj obitelji, rasno je ostala bez majke, otac je bio poganski svećenik, odgojila ju je dojilja te je preko nje primila kršćanstvo. Po povratku u očinsku ostala je dosljedna svome uvjerenju. Ota ju je se odrekao. Upravitelj provincije htio ju je za suprugu, no na njegov poticaj da se odrekne kršćanstva ona je odgovorila „Kako možeš očekivati da se odreknem neba i izaberem zemaljski prah?“, istaknuo je propovjednik. Ona je spoznala da je vjera u Isusa jedina prava Istina. No, za razliku od današnjih ljudi koji vjeru doživljavaju kao muku i trpljenje jer su se odrekli svijeta, sveci su je doživljavali kao jer su prigrlili Isusa.

Sveta Margareta nas poziva da naš život bude zagledan u Krista, jer taj pogled daje snagu i hrabrost za slijediti Isusov primjer, u zgodno i nezgodno vrijeme.

Homiliju možete poslušati ovdje:

{mp3}margareta2017{/mp3}

Blagdanu je prethodila dvodnevna duhovna priprava. Prvoga dana, u utorak, 18. srpnja, nakon mise koju je predvodio vlč. Joško Listeš, župnik pulske Župe Krista Spasitelja, održano je klanjanje pred Presvetim. Drugog dana duhovne priprave, u srijedu, 19. srpnja misno slavlje je predvodio fra Gabrijel Škibola, župnik pulske župe sv. Antuna Padovanskog.

{gallery}galerijemale/17720margareta/{/gallery}