Petak, 17 svibnja, 2024

Slavlje sakramenta svete potvrde u župi sv. Josipa u Puli

U jedinoj istarskoj župi posvećenoj sv. Josipu, u Župi sv. Josipa u Puli, o blagdanu sv. Josipa Radnika, 1. svibnja, tradicionalno je održano slavlje sakramenta svete potvrde. Misu je predvodio porečki i pulski biskup mons. Ivan Štironja. Koncelebrirali su kancelar biskupije mons. Sergije Jelenić, pulski dekan preč. Milan Mužina te župnik domaćin vlč. Ivan Prodan. Sakrament potvrde tom je prigodom primilo sedmero vjeroučenika iz te župe.

Biskup Štironja je govoreći o Svjetskom danu rada i o blagdanu sv. Josipa, zaštitnika radnika, naglasio važnost rada koji oplemenjuje čovjeka i daje mu smisao postojanja, o šutnji koja je resila sv. Josipa, te o tišini kao vrlo važnu ozračju u kojemu je često nalazio sv. Josip, ozračju u kojemu se događa susret čovjeka i Boga. Biskup je naglasio da je Stvoritelj osposobio čovjeka za rad kao što je stvorio uvjete i prostor kako bi čovjek mogao raditi i svoje vrijeme osmisliti i obogatiti.

Govoreći o darovima Duha Svetoga, napose o mudrosti koja je predmet zanimanja i Isusovih slušatelja u rodnom zavičaju (Mt 13,54-58), koji se pitaju: „Odakle ovomu ta mudrost“, biskup je odgovorio da je mudrost od Boga, te pozvao krizmanike da surađuju s darom mudrosti kao i s ostalim darovima Duha Svetoga koje će primiti po sakramentu svete potvrde, a koji će im pomoći osmisliti životne korake i postići pravi smisao života.

Govoreći o liturgijskom čitanju iz knjige Postanka (1,26-2,3), o Božjemu stvaranju, biskup se osvrnuo na riječi „Načinimo čovjeka na svoju sliku, sebi slična, da bude gospodar ribama morskim, pticama nebeskim…“ te naglasio da čovjek nerijetko krivo shvaća svoju ulogu u svijetu. Umjesto da bude suradnik Gospodaru i Stvoritelju, čovjek nerijetko potiskuje Boga u stranu i sebe proglašava jedinim gospodarom u svijetu, što dovodi do zloporabe prirode i svega u prirodi te tako uzrokuje nered i razne poremećaje koje susrećemo svuda oko sebe. Sve to potvrđuje da čovjek ne surađuje s mudrošću Božjom i ne koristi ostale darove Duha Svetoga.

Temeljeći, nadalje, svoje misli na drugom liturgijskom čitanju (Kol 3,14-15. 17. 23-24), biskup je govorio o zahvalnosti na koju je čovjek pozvan jer se u životu ništa ne može ostvariti bez pomoći Božje i pomoći drugih. Kao što čovjek ne može prohodati, niti progovoriti, kao ni odrasti bez pomoći drugih, tako ne može ni doći na svijet bez drugih. Zato je biskup Štironja pozvao krizmanike da budu zahvalni ponajprije Bogu a potom svojim roditeljima, članovima obitelji, kumovima i svima onima koji su ih pratili do trenutka svete potvrde.

Čovjek je upravljen prema savršenstvu života, nastavio je biskup te dodao da sv. Pavao u svojoj poslanici Kološanima govori o ljubavi „svezi savršenstva“, na koju je čovjek pozvan. Ljubav je dakle snaga koja povezuje, sposobnost i kvaliteta koja ujedinjuje i bez koje je život nezamisliv, pogotovu kada se govori o miru, koji ukorak prati ljubav, a koji bi trebao upravljati našim srcima, kako to naglašava sv. Pavao: „i mir Kristov neka upravlja srcima vašim – mir na koji ste pozvani u jednom tijelu.“ Kad bi ljubav i mir upravljali srcima svakoga čovjeka, nigdje u svijetu ne bi bilo rata, niti bi i u jednoj obitelji bilo svađe i nereda, ustvrdio je biskup Štironja.

Na kraju je biskup Ivan pozvao krizmanike da se aktivno uključe u zajednicu Crkve, da u zajednici budu nova snaga, da sve čine u ime Isusovo te im tako sve u životu bude popraćeno Božjim blagoslovom i nadahnuto Duhom Svetim.

Misu je glazbeno animirao župni zbor uz orguljsku pratnju Jelene Orober Bastiančić.