Ponedjeljak, 20 svibnja, 2024

Buje: Međunarodna proslava sv. Florijana

Bujski vatrogasci s kolegama iz Hrvatske, Slovenije i Austrije svečano obilježili Dan vatrogasaca

U povodu Međunarodnog dana vatrogasaca i njihovog zaštitnika sv. Florijana Dobrovoljno vatrogasno društvo Buje organiziralo je dvodnevni program u kojem su sudjelovala 23 društva s oko 150 vatrogasaca iz Hrvatske, Slovenije i Austrije. Među više vatrogasnih i ostalih uzvanika bili su zamjenica župana Jessica Acquavita,  bujski gradonačelnik Fabrizio Vižintin, načelnik Općine Grožnjan Claudio Stocovaz, Bojan Štokovac, zapovjednik JVP Umag i ujedno zapovjednik Područne vatrogasne zajednice Umag, te ostali.

Zanimljiv dvodnevni program započeo je u petak, 3. svibnja, vatrogasnim igrama za djecu, a uvečer je priređena zabava nastupom poznate Vatrogasne klape Sv. Florijan i Night Express band iz Istre. U subotu, 4. svibnja, dnevni program bio je u znaku obilježavanja blagdana sv. Florijana mimohodom i svetom misom.

Središnji program manifestacije započeo je okupljanjem u Vatrogasnom domu Buje, a potom je uslijedio mimohod do gradske palače gdje je ustrojena duga vatrogasna kolona  s limenom glazbom Zajednice Talijana Buje na čelu. Mimohod, popraćen zvučnim vatrogasnim sirenama, kretao se ulicama grada Buja do crkve Majke Milosrđa u bujskoj starogradskoj jezgri. Svečano koncelebrirano misno slavlje na čast sv. Florijana, zaštitnika vatrogasaca, predvodio je župnik Župe sv. Servula u Bujama vlč. Marcin Madej, a koncelebrirali su kapelan bujske župe vlč. Rafael Villegras Castaño i župnik iz Brtonigle vlč. Željko Rajčić.

U svojoj propovijedi  župnik Madej istaknuo je da su sve aktivnosti vatrogasaca usmjerene ka jednom cilju – za dobro čovjeka, u službi čovjeka, zajednice i jednog naroda koji je najšira obitelj.

„Obavljajući teška i odgovorna djela milosrđa za sigurnost građana i njihove imovine,  vatrogasci  pri tom ugrožavaju svoje zdravlje i svoj život da bi pomogli drugima. Vatrogasci Hrvatske, Slovenije i Austrije spašavaju ljudske živote u elementarnim nepogodama, nesrećama, pomažu onima koji su socijalno ugroženi, te uvijek blizu najmanjima i potrebitima. Služenje vatrogasaca je vidljivo i donosi plodove na svim prostorima djelovanja“, naglasio je župnik Madej.

Nakon otpusnog blagoslova formirana je vatrogasna  povorka vatrogasnih vozila koja je uz zvukove sirena i svjetlosnim rotacijama ponovo prošla gradskim ulicama te su se potom sudionici okupili na ručku u Vatrogasnom domu. Bujski građani i turisti toplo su pozdravili sudionike vatrogasne povorke, dok su u subotnjem večernjem zabavnom programu sudjelovali klapa Kampanel, Replay band i Trubački orkestar Dejković iz Srbije.

Uz redovne vatrogasne zadaće bujske vatrogaskinje i vatrogasci bave se i humanitarnim akcijama, aktivno pomažu ljudima kada ih zadese poplave i druge ugroze, a angažiraju se i u spašavanju životinja. Treba naročito istači da  DVD Buje već godinama organizira humanitarnu akciju pomoći djeci koja su bez roditelja (Dječji dom u Rijeci) i financijskim prilozima pomažu umirovljenike i zdravstvene ustanove.  Prema riječima Gorana Rašića, ranijeg predsjednika DVD-a Buje, sada člana Upravnog odbora društva, dvodnevni program organizacijski su ostvarili  vatrogasci sasvim volonterski, a zarada će biti korištena za potrebe društva i humanitarne projekte.

Karin Rašić, predsjednica DVD Buje, izrazila je veliko zadovoljstvo za vrlo uspješno ostvarenje dvodnevnog programa.

„Valja imati u vidu da smo imali pauzu zbog pandemije Covida  te da je trebalo sve obnoviti. Činjenica da je sudjelovalo dvadesetak društava s oko 150 sudionika iz Republike Hrvatske, Slovenije i Austrije jako nas ohrabruje da će ova manifestacija i u budućnosti biti lijepa vatrogasna tradicija. Ovo je izuzetna prilika da se sjetimo  nesebičnosti i hrabrosti svih vatrogasaca u spašavanju ljudskih života i imovine i svako od nas treba biti ponosan da smo vatrogaskinje i vatrogasci, jer smo spremni svoje slobodno vrijeme darovati za humane i plemenite vatrogasne aktivnosti“, poručila je predsjednica bujskih vatrogasaca Karin Rašić s velikom zahvalom za sve sudionike i uzvanike, te posebnom zahvalom župniku Marcinu Madeju,  kapelanu vlč. Rafaelu i župniku Brtonigle vlč. Željku Rajčiću.

Osim prijateljskih društava s kojima DVD Buje surađuje zanimljivo je da su prvi put sudjelovali vatrogasci iz Bleiburga u Austriji, DVD-a Sveti Petar Čvrstec iz Zagorja i DVD-e Njivice s otoka Krka. Najbrojniji su bili slovenski vatrogasci iz 13 PGD-a, te deset DVD-a iz Hrvatske, a pridružili su se i članovi bujskog  lovačkog društva “Fazan”.

DVD Buje već dugi niz godina svečano obilježava blagdan svog nebeskog zaštitnika, sv. Florijana, pa je tako tijekom godina središnje misno slavlje uz tu prigodu više puta predvodio porečki i pulski biskup u miru mons. Ivan Milovan, sadašnji zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša, vojni ordinarij u RH Juraj Jezerinac te brojni svećenici.

Txt: A. Čabaravdić/G. Krizman

Foto: DVD Buje