Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Pula: Proslava sv. Antuna Padovanskog

U ponedjeljak, 13. lipnja 2016., u jedinoj istarskoj župi posvećenoj sv. Antunu Padovanskom blagdan Sveca svega svijeta proslavljen je sa 6 misnih slavlja. Središnju misu predvodio je porečki i pulski ordinarij mons. dr. Dražen Kutleša, a tom je prigodom blagoslovio i restaurirane orgulje.

Biskup je u prigodnoj homiliji, govoreći o prispodobi iz Evanđelja o zrnju koje pada na različite vrste tla, na put, u grmlje, na tanku ili na plodnu zemlju; iz situacije toga sjemena naglasio je paralelu s ljudima. Beskorisno sjeme koje padne na put, utabanu, nepropusnu zemlju su oni ponosni, oholi ljudi koji žive u nepropusnim oklopima svojih predrasuda, na osnovu kojih odbacuju Riječ Božju i a priori osuđuju one koji im je donose. Zrno koje padne u plitku zemlju je poput ljudi koji se lako i brzo oduševe za Boga no njihovo oduševljenje jednako brzo splasne, čim to počne iziskivati prve žrtve;svi bi željeli biti dobri dok to ne košta truda, naglasio je biskup. Zrno koje padne u korov oslikava ljude koji unatoč dobrim nakanama posustanu pred zahtjevima životne svakodnevice, želja za Riječju Božjom često biva zatomljena nedostatkom vremena koje se sve više troši na egzistencijalne probleme. Naposljetku, zrno koje padne na plodno tlo predstavlja ljude koji slušaju Božju Riječ, meditiraju o njoj, prihvaćaju je i nastoje oživotvoriti u svome životu. Upravo je takav bio sv. Antun Padovanski, i k tome je cilju nastojao usmjeravati ljude kojima je propovijedao. Nadalje, iz prispodobe o sijaču, mons. Kutleša je naglasio još jednu znakovitost, predstavljenu kroz simboliku sjetve i sjemena. Upravo poput rasta biljke tako i posljedice naših nastojanja imaju značajnu komponentu na koju mi ne možemo utjecati. Rast, a tako i Kraljevstvo nebesko, ima svoj prirodni tijek, neprestan je i nezaustavljiv. Napokon, na kraju uvijek dolazi žetva, neovisno o našem htijenju. Današnji svetac nas poziva da u našim životima shvatimo postojanje tog prirodnog tijeka kako u prirodi tako i u našim životima, naglasio je propovjednik. Koji je ishod i rješenje? Prije svega je potrebno imati strpljenje i u svemu vidjeti Prst Božji jer, iako se nama čini sporo, Kraljevstvo Božje napreduje svojim tijekom i nitko ga ne može zaustaviti. U svemu tome treba vidjeti i veliku nadu, jer uz mnoge koji propadnu jedno sjeme koje uspije daje obilat rod.

To je ujedno i upozorenje: potrebno je slušati i prihvaćati Riječ Božju i provoditi je u svome životu, upravo po uzoru na sv. Antuna, te živjeti tako da drugi na nama mogu vidjeti što je to što nas pokreće, zaključio je biskup.

Priprava na blagdan započela je još u ožujku, kada su mnogi vjernici grada Pule započeli molitveni niz Trinaest utoraka sv. Antunu. Neposredna priprava održana je u vidu trodnevnice koju je ove godine predvodio fra Diego Deklić, iz franjevačkog samostana na Košljunu. U skladu s Godinom milosrđa tema trodnevnice je bila „Milosrđe u mome životu“.

U petak, 10. lipnja, prvoga dana trodnevnica je započela duhovnim nagovorom, misnim slavljem i klanjanjem,a toga su dana program glazbeno animirali mladi iz Zbora „Svjetla vjere“. U subotu, program istog rasporeda glazbeno su popratili članovi Grupe „VIS Shalom“, koji već tri desetljeća redovito pjevaju na podnevnoj misi za mlade u toj crkvi

U nedjelju, trećeg dana trodnevnice, nakon dnevnih misa po nedjeljnom rasporedu, uvečer je održan koncert povodom blagoslova restauriranih orgulja. Te večeri misu je predvodio mons. Vilim Grbac, generalni vikar biskupije.

Na sam blagdan na svim misnim slavljima crkva je bila ispunjena vjernicima, a posebno velika posjećenost bila je za misu s blagoslovom djece i cvijeća koje je predvodio vlč. Joško Listeš, te za svečano misno slavlje koje je predvodio ordinarij. Osim franjevaca iz tog samostana toga su dana mise predvodili i drugi pulski svećenici, pa je tako misu poldanicu predvodio pulski dekan preč. Milan Mužina.