Četvrtak, 18 travnja, 2024

Prvi korizmeni susret župnih animatora i vjeroučitelja

Prvi korizmeni susret župnih animatora i vjeroučitelja, koji je ujedno bio i stručno vijeće za vjeroučitelje, održan je u subotu, 9. ožujka, u Pazinskom kolegiju.

Susret je uvodnim pozdravom dobrodošlice i molitvom otvorio predstojnik Katehetskog ureda Porečke i Pulske biskupije vlč. Luka Pranjić koji je uz ostalo najavio i sadržaj naredna tri susreta.

Izlaganje na temu „Vjeroučitelj, župni animator i Dan Gospodnji – teološko pastoralni vid Dana Gospodnjega“ održao je  dr. Nikola Vranješ, profesor na Teologiji u Rijeci. Predavač se kroz izlaganje osvrnuo na teološki i pastoralni aspekt nedjelje i Euharistije te zaduženja vjeroučitelja i župnih suradnika. Rekao je nadalje kako je u ovom našem suvremenom društvu nedjelja u krizi. Upravo stoga oni koji su aktivniji u Crkvi trebaju nastojati bolje razumjeti razne aspekte nedjelje kao Dana Gospodnjeg kako bi zajedno, kao Crkva, mogli tražiti načine da tu krizu ako ne prevladamo, barem ublažimo. Obzirom na to da vrijeme i prostor određuju život opasnost je za današnjeg čovjeka krivo poimanje vremena, ono bi trebalo biti shvaćeno kako vrijeme koje je čovjeku dano da kroz ovozemaljski život nastoji postati što sličniji primjeru kojeg nam je dao Isus Krist. Citirao je i encikliku pape Ivana Pavla II. „ Tertio Millenio Advenienete“ u kojem ističe da je vrijeme života prilika za posvećenje. Nedjelja je dan posvete našega vremena, istaknuo je predavač. Za razliku od mentaliteta današnjeg društva, u kojem čovjek živi samo po sistemu sve i odmah, potrebno je živjeti između vremena i vječnosti, trebamo se baviti elementima vječnosti i po tome oblikovati svoj život u sadašnjem vremenu. Nedjelja, kao slavljeničko, liturgijsko vrijeme je prilika za dublji susret s Bogom, trebamo dozvoliti da nas u tome susretu Bog promijeni. Po nedjelji i ostalo vrijeme postaje ispunjeno Bogom. Predavač se potom osvrnuo na Euharistiju, eminentni dio našega kulta, istaknuvši kako nas obred povezuje s Bogom, privlači nas u dimenziju vječnosti. Boga ne možemo vidjeti, ali nam se on u obredu daruje dovoljno za naše spasenje, istaknuo je predavač, te napomenuo da nam se Bog u obredu približava kroz elemente koje mi možemo dohvatiti. Naglašena je i važnost strukturiranja župne zajednice oko nedjeljne euharistije u afirmaciji vjerskog identiteta. Dotaknuta je nadalje tema raslojavanja župnih zajednica pod utjecajem pojave pohađanja duhovnih seminara, no takva duhovna lutanja, bez usidrenosti vlastitoga života u nedjeljnoj euharistiji, ne izgrađuju vjernički identitet. Govoreći o značenju angažmana vjeroučitelja i župnih animatora predavač je je istaknuo važnost shvaćanja vlastitog života i poziva u perspektivi dara, potrebno je vlastiti život shvatiti u kao obilje određenih talenata koje u ljubavi treba podijeliti s drugima. Talenti, kao i veća osposobljenost nose odgovornost. No prije bilo kakvog angažmana svoju vjeru, svoj vjerski identitet potrebno je svjedočiti vlastitim životnim primjerom. Dotaknuta je zatim i problematika promjene percepcije nedjelje kao Dana Gospodnjeg čak i kod vjernika, za mnoge nedjelja ne funkcionira jer nisu poučeni, naglasio je predavač te istaknuo važnost kateheze u župi i obitelji. Tijekom predavanja, ali i kroz raspravu koja je uslijedila razgovaralo se o konkretnim načinima kako vjeroučitelji i župni suradnici mogu druge voditi Bogu, promoviranjem kulture istinskoga zajedništva. Nakon rasprave, tijekom koje su dotaknute i druge aktualne teme, susret je završen zajedničkim objedom svih sudionika. (G. Krizman)