Utorak, 21 svibnja, 2024
Novosti

Proslava sv. Martina u Ližnjanu

Ližnjan, mjesto na istočnoj obali Pulskog dekanata, svog je nebeskog zaštitnika, sv. Martina ove godine proslavilo svečanim misnim slavljem, u petak 11. studenog 2016.,  koje je predvodio biskup u miru mons. Ivan Milovan uz koncelebraciju pulskog dekana preč. Milana Mužine, bivših ližnjanskih župnika vlč. Atilija Krajcara, vlč. Ivana Mlikote, vlč. Josipa Zovića, vlč. Ivana Prodana, vlč. Tončija Jukopile, koji je rodom iz Ližnjana te vlč. Ante Močiboba, župnika susjedne župe Medulin. Nakon uvodnog pozdrava župnika domaćina vlč. Milana Milovana započelo je misno slavlje koje je glazbeno animirano ližnjanski župni zbor i Zbor KUD-a „Kuje“.

Biskup je u prigodnoj homiliji kako je sv. Martin jedan od najstarijih svetaca kršćanske povijesti za kojeg će se ove godine slaviti 1700. obljetnica rođenja. Biskup se spomenuo kako je ove godine o Misijskoj nedjelji, 23. listopada, blagoslovio novi kip Majke Tereze u pulskoj prvostolnici, napose naglasivši kako su brojni vjernici nakon mise usrdno molili pred kipom, pokazujući puno pouzdanje u tu „sveticu svega svijeta“.

Svetog Matrina kojeg danas slavimo, pak, doživljavamo kao europskoga sveca, rekao je biskup. Crkve posvećene tom velikom svecu iz 4. stoljeća nalazimo diljem Europe, u Istri imamo čak deset župnih crkava posvećenih sv. Martinu, uz mnoge veće ili manje druge crkvice i kapele podignute njemu u čast. Svetac koji je u sjećanju naroda ostao posebno drag, živ, svijetli lik, osobito po svojem velikom srcu što ga je iskazivao u ljubavi prema ljudima. Jednako tako davni je svetac, posebno zapamćen po svojoj dobroti i sv. Nikola biskup, spomenuo je propovjednik. Sveci velike dobrote ostaju u dubljem sjećanju naroda. Zato jer su toliko promijenili svijet svojom dobrotom ostali su bliži srcima ljudi. Spominjući zgodu kada je sv. Martin podario svoj plašt potrebitom biskup je naglasio kako je to bio svetac velikoga srca, naviještao evanđelje siromasima, osobito po selima onoga vremena gdje je bila velika bijeda. Zbog svoje dobrote zapamćen je kao veliki dobrotvor i pomoćnik najzapostavljenijih.

Biskup je lik sv. Martina kojega odlikuje upravo velika briga za bližnjega, povezao i s kontekstom Godine milosrđa koja ja na izmaku, a koja nas upravo na poseban način potiče na činjenje duhovnih i tjelesnih djela milosrđa. Iako mlad, i perspektivne budućnosti, mladi je Martin osjetio želju da upozna lik Isusa Krista i kršćanstvo, i temeljito se nekoliko godina spremao za krštenje, kako je to onda bio običaj. Sa petnaest godina postaje vojnik, i upravo u njegovo vojno doba spada najpoznatija činjenica koju nam povijest donosi o tom velikom svecu, kada je potrebitome spremno dao pola svoga plašta. Te je noći usnuo san u kojem je vidio Krista zaogrnutog u svoj plašt. Kršten je u 18. godini. Potom napušta vojnu službu i posvećuje se monaškom životu i propovijedanju.

Sv. Martin već je za života bio uzor dobrote i svetosti, sav predan svom duhovnom poslanju. Taj bi nam svetac trebao biti uzor u pozornom slušanju Evanđelja, da poput njega, upravo slušajući evanđelje upoznamo Boga koji je ljubav, te na temelju toga budemo sve spremniji iskazivati ljubavi prema drugima. Njegov nam je život upravo poziv i poruka da slušamo i živimo evanđelje, zaključio je biksup.

Na kraju misnoga slavlja, vlč. Tonči Jukopila, župnik u Oprtlju, rodom iz Ližnjana, prisjetio se proslave Martinje davne 1949., i brojnih problema koje su tadašnje vlasti stvarale prigodom pokušaja održavanja crkvenih svečanosti i procesije, i rušenja jedne od ližnjanskih crkvi u tom periodu.

Po završetku misnog slavlja održana je tradicionalna procesija sa kipom zaštitnika po užem središtu mjesta. (foto: N.C.)

Najave