Četvrtak, 25 travnja, 2024

Proslava sv. Foške i jubilej župnog lista

U selu Laginji, nedaleko Žminja, u Pazinskom dekanatu, u nedjelju, 19. veljače proslavljen je blagdan sv. Foške djevice I mučenice. Ujedno je proslavljena i deseta obljetnica objavljivanja župnog listića.

Misno slavlje predvodio je mons. Vilim Grbac, generalni vikar biskupije uz koncelebraciju domaćeg župnika, vlč. Jordana Rovisa. Mons. Grbac je na početku prigodne homilije podsjetio okupljene da se trebaju ponositi tom drevnom crkvom sv. Foške iz 6. stoljeća, „ona je znak da su vaši stari htjeli crkvu posvećenu toj svetici tu u svome kraju, ne kao spomenik kulture već kao uzor za življenje kršćanskog života.“, istaknuo je. Spominjući ukratko životopis svetice propovjednik je podsjetio na njezinu gorljivu vjeru i ljubav prema Kristu, za koju je, sa tek 15 godina, kada se je najviše trebala radovati životu, položila svoj život. Nije to bio jedan trenutak njezinog oduševljenja za vjeru, ona je ostala ustrajna do kraja. Zato je važno imati crkve posvećene svecima, ne zbog folklora, već kako bi imali utjecaja na našu vjeru, kako bi nam bili uzor u življenju vjere. Spominjući citat iz poslanice sv. Pavla o razlici mudrosti svijeta i mudrosti pred Bogom mons. Grbac je naglasio kako je zasigurno ustrajnost sv. Foške među njezinim suvremenicima smatrana ludošću, kao i hrabrost bl. Miroslava Bulešića kada su mu prijetili, a imao je mogućnost skloniti se na sigurno. Oni su oboje, kao i mnogi drugi mučenici, dali prednost vječnim vrednotama, znali su da ustraju u vjernosti Istini. No, i danas oni koji ne iskoriste nepoštenu mogućnost za osobni probitak nisu smatrani mudrima, kao što to nisu mislili ni za one koji su odlazili u crkvu u vrijeme kada je to mogli značiti gubitak posla i druge nedaće, sve je to bila ludost za ovaj svijet, ali je to mudrost u Božjim očima, naglasio je propovjednik.

Mons. Grbac se nadalje osvrnuo na pojam ljubavi prema bližnjemu, ustvrdivši kako je često mnogo lakše pokazati ljubav i brigu za nekoga daleko, nad čijom se nesrećom lako sažalimo, pa i pošaljemo nekakvu pomoć. Mnogo je teže pokazati svoju kršćansku ljubav prema bližnjemu kada su u pitanju naši ukućani, ljudi s kojima svakodnevno živimo, koji često nisu onakvi kakvi bi mi željeli da budu. Mi smo pozvani svoju vjeru svjedočiti prije svega u svojoj kući. Mons. Grbac je također istaknuo suodgovornost svakoga od nas za svoga bližnjega, obvezu da ga s poštovanjem i ljubavlju ukorimo ukoliko griješi.

Spominjući starozavjetni zakon „oko za oko, zub za zub“ mons. Grbac je naglasio da, ako želimo slijediti Krista i uzor svetaca ne smijmo biti sredstvo putem kojeg će se širiti zlo. Isus poziva na taj radikalni iskorak, kako bismo, ne vračajući zlo za zlo, bili oni koji će svojim djelom i primjerom zaustaviti širenje zla, poput Isusa koji je na križu molio za one koji su ga razapeli, poput bl. Miroslava Bulešića koji je, kao pravi Kristov učenik, odlučio da je njegova osveta oprost, zaključio je vlč. Grbac.

Na kraju misnog slavlja župnik je istaknuo kako se ove godine napunilo 10 godina od početka izlaženja Župnog listića žminjske župe „Sv. Mihovil“. Zahvalio je svima koji su, kroz tih deset godina doprinijeli njegovoj realizaciji. Sadašnji uređivači listića su: Marta Božac, Diana Erman, Jasmina i Lucija Jelenić, Melisa Udovičić i Roberta Unukić.

Kratko izlaganje o povijesti župnog listića izrekla je jedna od najangažiranijih urednica, sada koordinatorica izdanja, vjeroučiteljica Nela Peteh. Župni listić, koji izlazi dvotjednim ritmom, od početka realiziraju višečlane ekipe. Koordinatorica je na kraju pozvala nove zainteresirane da se uključe u realizaciju listića. Župnik je, uz zahvalu svima koji su u bilo kojem periodu sudjelovali u realizaciji listića, sadašnjim suradnicima uručio prigodne darove.

Na završetku je održan ofer, čašćenje moći sv. Foške i ophod oko glavnog oltara, pri čemu su svi dobili primjerak župnog listića, kojem je za ovu prigodu dodan i prigodni podlistak sa izborom značajnijih događaja u župi u proteklih deset godina o kojima se pisalo u župnom listiću. (G. Krizman)

{mp3}170219svfoska-h{/mp3}