Subota, 20 travnja, 2024

Prematura – Banjole: Procesija s kipom Blažene Djevice Marije

Ove je godine, po drugi put održana procesija s kipom Majke Božje po 5 kilometara dugoj stazi po Gornjem Kamenjaku, zaštićenim područjem značajnog krajobraza, od križa na ulazu u Premanturu do crkve Majke Božje u naselju Volme, nadomak Banjola.

Oko 150 vjernika iz raznih župa Pulskog dekanata okupilo se u jutarnjim satima na ulazu u Premanturu od kuda su krenuli u procesiji noseći kip Majke Božje prema crkvi u Volmama. Nakon uvodne molitve župnik Župe sv. Lovre u Premanturi, vlč. Joel Catary, je prije početka procesije istaknuo nekoliko prigodnih promišljanja uz svetkovinu Uznesenja. Ova svetkovina, činjenica da Blažena Djevica Marija nije doživjela raspadljivost, put je nade usred naših slabosti i poteškoća, rekao je vlč. Catary. Župnik je nadalje potaknuo okupljene na moljenje krunice, kako hod u procesiji ne bi bio prazan hod, već prigoda da se srcem sudjeluje u molitvi.

Župnik je nekoliko prigodnih riječi uputio i na talijanskom jeziku, obzorom da je među okupljenima bilo i talijanskih gostiju koji redovito sudjeluju na liturgijskim zbivanjima tijekom svog boravka u tom kraju.

Procesija je prošla stazom uz koju se nalaze postaje križnog puta klesane u masivnim kamenim blokovima, kojom se već desetak godina, više puta godišnje održava pobožnost križnog puta,  a prigodom svetkovine Uznesenja procesija sa kipom prođe istom stazom moleći krunicu i pjevajući prigodne marijanske pjesme.

Na kraju procesije kip je svečano unesen u crkvu Majke Božje, te je održano misno slavlje koje je predvodio vlč. Catary. Kip je u predvečerje Velike Gospe   svečano iz Volma donesen u prematursku župnu crkvu. U procesiji i misnom slavlju sudjelovao je i rektor Sjemeništa „Redemptoris Mater“ u Beču vlč. doc. dr. sc. Giuseppe Rigosi.

Foto: S. Kaluđerčić, G. Krizman