Utorak, 23 travnja, 2024

Poziv generaciji krizmanika iz Lanišća, svjedocima mučeničke smrti Miroslava Bulešića

Poštovana / Poštovani!

Prije 60 godina, 24. kolovoza 1947. u laniškoj župnoj crkvi primili ste sakrament sv. Potvrde. Na poleđini pisma imate kopiju stranice iz knjige krizmanika 1947. gdje je upisano i vaše cijenjeno ime.

Svečanost i radost primanja sakramenta sv. Potvrde bila je obilježena i događajima koji su završili mučeničkom smrću mladog svećenika Miroslava Bulešića i kasnijim nasiljem nad laniškim pukom.

Sve je to tada zabilježio, a kasnije, 1997. godine u svojoj knjizi “KRVAVA KRIZMA – LANIŠĆE 1947.” objavio neposredni svijedok tadašnjih događaja Mate Žmak – Matešić. Ove godine, prigodom 60-te obljetnice, knjiga je ponovo tiskana u proširenom izdanju, a bit će predstavljena u laniškoj župnoj crkvi u petak, 17.08.2007. u 18,00 sati uz prigodni koncert duhovne glazbe.

Pozivamo Vas da tom prigodom u Lanišću obnovite  sjećanja na dan Vaše sv. Potvrde i mučeničke smrti Sluge Božjega Miroslava  Bulešića, te da prigodnim koncertom duhovne glazbe “Mir Vama!” svi zajedno uputimo riječi oprosta i pomirbe.

Lanišće, kolovoz 2007.
Dr. Vladimir Žmak