Utorak, 21 svibnja, 2024

“Pod sjenom Svetoga Vida”

Promocija knjige duhovne poezije Josipa Klarića u Pićnu, u subotu, 28. studenog, bila je prava poslastica za ljubitelje dobrog kulturnog programa, sastavljenog od kolopleta raznih sadržaja: glazbe, pjesme, poetskih kazivanja, i sve to prožeto duhovnošću.

Bio je to prekrasan poklon Pićancima i gostima kao uvod u adventsko vrijeme. Pred prepunom crkvom Marijana Uznesenja redali su se zborovi i kazivači. U devedeset minuta programa nastupio je pazinski zbor Roženice, pićanski župni zbor, školska Vokalna skupinu OŠ V. Nazora Pazin, pićanski Zbor HARFA, trio glazbenika na flauti violini i violončelu te mnogi kazivači stihova na gračaškoj čakavici i standardnom hrvatskom jeziku. O knjizi duhovnih pjesama govorili su Aldo Sinković, Alvijana Klarić, David Ivić i autor Josip Klarić. Knjiga “Pod sjenom Svetoga Vida” donosi 63 pjesme koje je Klarić napisao u posljednjih nekoliko godina i neke od njih bile su objavljene u raznim publikacija, mnoge i nagrađivane.

Zbirkom pjesama, koja je obogaćena i ukrašena brojnim zanimljivim fotografijama s uglavnom vjerskim obilježjem iz gračaških vjerskih objekata, Pino Klarić nas uvodi u dramu svoga života, sličnim dramama mnogih njegovih vršnjaka. No on je uspio to sažeti u stihove i staviti na papir, što ne uspijeva svakome, i povjeriti svoje boli, svoja očekivanja i nade čitateljima, naglasio je Sinković.

Iako pokušava prijeći stvarnost okoliša i ići u nadnaravni, 63. godišnji Pino se ne može osloboditi mjesne vjerske stvarnosti koja se od mladih dana utkala u njega i ostavila duboke tragove. U taj skromni, ali zanimljivi starodrevni okoliš, Pino uvodi Krista koji s njim hoda među tim ljudima, tih, neupadan, kao jedan od njih ili pak visi na križu i čeka da mu se približi. Na njemu nema nikakva posebna sjaja, već s jedne strane pokazuje bol, a s druge ljubav i razumijevanje prema čovjeku u nevolji. U pjesmi „Prepoznao Te nisam“ pjesnik priznaje da Ga ni on nije prepoznao, iako je cijelog života uz njega koracao, naglasio je Sinković u svom pogovoru te u nastavku istaknuo neke od sakralnih objekata, većinom u Gračišću i okolici, ali i šire, koji su prisutni u  tim duhovnim poetskim promišljanjima. Autor osobno razmišlja pred slikama po gračaškim  i drugim crkvama, počevši pred slikama svetog Križa, Majke Božje, sv. Vida, sv Antona pa do slike blaženog Miroslava Bulešića.

Nakladnik ovoga izdanja je Matica hrvatska ogranak Pazin, za nakladnika potpisan je David Ivić, lektor i korektor Alvijana Klarić, dok je pogovor napisao Aldo Sinković. Sveti Vid je zajedno sa svetim Modeštom i Krešencijom zaštitnik župe Gračišće.