Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Pićan: Proslava sv. Roka

U utorak, 16. kolovoza, u Pićnu je tradicionalno svečano proslavljen blagdan sv. Roka, suzaštitnika Pićna. Svečano koncelebrirano misno slavlje, uz koncelebraciju deset svećenika iz raznih dijelova Istre, predvodio je generalni vikar biskupije mons. Vilim Grbac.

Nakon uvodnog pozdrava predstavnice župnog vijeća okupljene je u ime župnika i pićanskog dekana preč. Antuna Kutrelovića pozdravio pulski dekan preč. Milan Mužina, koji je došao zamijeniti kolegu u ulozi domaćina, obzirom da se on nalazi u bolnici.

Predvoditelj misnog slavlja je u prigodnoj homiliji istaknuo kako se zaštitnike župa biralo upravo zbog poruke koju su svojim životom i izvanrednim odlikama i krepostima mogli pružiti ljudima u njihovom suočavanju s vlastitim životnim poteškoćama. Spominjući Godinu milosrđa u kojoj se nalazimo mons. Grbac je naglasio kako je uspjeh te Jubilejske godine koju je papa Franjo proglasio upravo u tome da se ljudi potrude više oprostiti, više pomoći potrebitome, više živjeti nasljedujući Krista. Ako se to ispuni u svakodnevnici čovjeka, ako se duhovna i tjelesna djela milosrđa učestalije nađu u međuljudskim odnosima, Godina milosrđa je ispunila svoj smisao, naglasio je propovjednik. I spominjući temeljna obilježja životopisa sv. Roka propovjednik je naglasio djela milosrđa, njegovu brigu i ljubav prema bližnjemu, koja se očitovala kroz konkretnu ljubav prema bližnjemu, pomaganjem upravo bolesne, ali nadasve u to vrijeme odbačene, gubavce. Govoreći o ozdravljenju sv. Roka, mons. Grbac je, sukladno Isusovim riječima „dajte im vi jesti“, te riječima iz knjige proroka Izaije o „postu koji mi je po volji“, istaknuo posvemašnji angažman sv. Roka, koji je čineći dobro bližnjemu učinio najviše što je mogao, pa je onda „zazvao Boga“ i bio uslišan. Previše je današnjih vjernika koji mole i očekuju čudo a da pritom ne čine apsolutno ništa, istaknuo je propovjednik. Zaštita i zagovor sv. Roka i danas je i više nego potrebna, naglasio je propovjednik, jer, iako možda više nema ni gube, ni kuge, ni drugih bolesti koje su tada harale, danas postoje druge „bolesti“, one suvremenog svijeta, poput usamljenosti i izgubljenog smisla života, koje itekako čine ljude potrebne pomoći bližnjih. Budimo poput onih kojima se Isus obratio riječima „gladan bijah i nahraniste me“, trudimo se biti među tim prvima, ali ne iz interesa nego iz ljubavi prema bližnjemu, nastojeći svojim životom slijediti Krista.

Čestitajući Pićancima blagdan njihovog suzaštitnika propovjednik im je poželio „da se u njihovoj sredini vidi da su to ljudi koji žive iz ljubavi za druge“.

Nakon misnog slavlja održan je tradicionalni ofer, čašćenje relikvija sv. Roka, a prigodno su vjernicima podijeljene sličice in tema s Godinom milosrđa, te s likom sv. Roka.

Misno slavlje glazbeno su animirali naizmjence župni zbor i zbor mladih.