Petak, 17 svibnja, 2024

„Budimo suspasitelji svijeta“

Na proslavu svetkovine Uznesenja Marijina pored crkve Blažene Djevice Marije na lokalitetu Božje Polje nedaleko Vižinade ove se godine okupilo preko tisuću vjernika. Riječ je o jednom od najpoznatijih hodočasničkih odredišta o svetkovini Uznesenja u tom dijelu biskupije. Misno slavlje na vanjskom oltaru predvodio je kancelar biskupije preč. Sergije  Jelenić u koncelebraciji sa domaćim župnikom vlč. Leonardom Krakanom i vlč. Ivicom Šušnjarom. Više svećenika bilo je na raspolaganju za sakrament ispovijedi.

Preč. Jelenić je u prigodnoj homiliji istaknuo kako nam je Blažena Djevica Marija na izvanredan način pokazala kako je moguće ostati postojani u vjeri do kraja. Crkva nam kroz lik BD Marije poručuje kako je veličina te jednostavne i malene žene u tome što je vjerovala Bogu, u svemu i bezuvjetno. Marijin hvalospjev je stoga zahvala bogu za život, za narod, ona nas time uči da i mi kao ljudi imamo zašto zahvaljivati Bogu, za život, za roditelje, za prijatelje, za križeve koji nas, ako ih nosimo s ljubavlju, približavaju Bogu. Naša zahvala Bogu mora ići i za Uznesenje Marijino jer nam to govori da smo i mi stvoreni i pozvani sjediniti se u Vječnosti sa Svevišnjim. Najveći dokaz Božje ljubavi prema čovjeku je činjenica da je poslao Sina, po Blaženoj Djevici Mariji, da dobro pobijedi zlo.  Mi smo pozvani slijediti Isusa Krista, a na tome putu nam Bog daje izvanrednu pomoć, daje nam uzore, Blaženu Djevicu Mariju i svece, i naše pokojne na nebu koji nas zagovaraju. Isus nam je sa križa dao svoju Majku kao majku Crkve, i ona u Nebeskoj slavi zagovara i brine se za svakoga od nas. Upravo slijedeći Isusa, te znajući da ono što ne možemo svojim snagama možemo uz Božju pomoć i uz zagovor Nebeske Majke, moguće nam je ostati postojani u življenju svoje vjere. Kršćanin je čovjek nade, koji treba nastojati činiti dobro, širiti dobrotu, plemenitost, darivati svoje vrijeme najpotrebitijima. Ako iz dana u dan nastojimo činiti dobro onima kojima je pomoć potrebna, činimo dobro i sebi, nagrada nas čeka u Vječnosti, ali i već ovdje na zemlji, jednostavno zbog saznanja da smo učinili dobro djelo, tako se postiže nutarnji mir. Neka po našem činjenju dobrih djela, po našem nasljedovanju Krista, svijet postane mirniji, spokojniji i bolji, jer je to ovome svijetu uistinu potrebno, budimo ‘suspasitelji’ svijeta, zaključio je propovjednik.

Na misi je tradicionalno sudjelovalo mnogo vjernika i iz susjedne Slovenije te iz Italije. Skupina od 40ak hodočasnika ove je godine po drugi put došla pješice iz obližnje župe Kaštelir – Labinci. Jedna je hodočasnica, zavjetno, 5 kilometara dugu stazu prošla bosonoga.

Foto: P. Ružić, G. Krizman