Srijeda, 17 travnja, 2024

Pazin: Hodočašće bolesnika

U ponedjeljak, 12. svibnja, na blagdan Marije Majke Crkve u pazinskom je franjevačkom samostanu i samostanskoj crkvi Pohođenja Blažene Djevice Marije održano 38. tradicionalno hodočašće bolesnika. Ovo je hodočašće okupilo vjernike iz Pazina i mnogih mjesta njegove šire okolice, a iz Motovuna su autobusom stigli i korisnici Doma za odrasle osobe sa svojim pratiocima. Susret je započeo u popodnevnim satima prihvatom bolesnika i njihovih pratioca, a kroz to vrijeme okupljanja pružena je ujedno i mogućnost pristupanja sakramentu pomirenja. Prije svete mise održana je pobožnost svete krunice sa litanijama Majci Božjoj. Okupljene vjernike, bolesnike i njihove pratioce pozdravio je domaćin, gvardijan samostana o. Alfonz Orlić.

Svečano koncelebrirano misno slavlje predvodio je preč. Vilim Grbac, ravnatelj Pazinskog kolegija – klasične gimnazije u koncelebraciji sa o. Krzysztofom Rodakom, priorom pavlinskog samostana u Svetom Petru u Šumi, motovunskim župnikom vlč. Josipom Zovićem te domaćinom o. Orlićem. U prigodnoj homiliji preč. Grbac je istaknuo značenje, svrhu bolesničkog hodočašća, a to je svakako moliti za duševno i tjelesno zdravlje ali je isto tako značajno i uputiti molbu Bogu da u patnjama koje bolest donosi da bolesnicima snage da strpljivo nose taj svoj križ. Propovjednik se nadalje osvrno na svetkovinu Duhova kojom je da ranije proslavljen rođendan Crkve istaknuvši pritom činjenicu kako je prva Crkva provodila vrijeme nakon Uskrsa – bili su jedno u molitvi sa jednim ciljem – slijediti Isusa Krista. Prigoda je ovo za zapitati se koliko je taj cilj moguće prepoznati u današnjim obiteljima. Prvi apostoli bijahu postojani u milotvi, istaknuo je preč. Grbac, naglasivši kako je postojana molitva ona koja je ustrajna i onda kada se rezultati ne vide odmah. U bolesti i poteškoćama treba moliti i da Bog da smisla našem križu, rekao je nadalje. Osvrnuvši se potom na čudo u Kani Galilejskoj prisutno u dnevnom evanđelju propvijednik je naglasio da to čudo počinje već u Marijinom pogledu kada je majčinskom brigom uvidjela potrebu bližnjega i uputila Isusu molbu da im pomogne. Upravo bi tako, po uzoru na Mariju, Majku Crkve, svaki čovjek trebao uvijek pozorno promatrati i osluškivati svijet oko sebe kako bi mogao uvidjeti potrebu bližnjega, „pozvani smo poput Marije prepoznati potrebe bližnjih“ naglasio je preč. Grbac, zaključivši sa željom „da bolesnici budu svima uzor u strpljivosti i zahvalnosti za dar zdravlja i sva dobra koja od Boga primamo, te neka Bog svima otvori srce za potrebe bližnjega“. Nakon homilije koncelebranti su svim nazočnim bolesnicima koji su to željeli udjelili sakrament bolesničkog pomazanja. Po završetku misnog slavlja u prostorijama i dvorištu samostana uprličeno je druženje sa prigodnim osvježenjem koje su pribavili članovu udruge Svetog Vinka te drugi ljudi dobre volje.

G. Krizman