Petak, 29 ožujka, 2024

Muntrilj: O proslavi sv. Roka blagoslovljen novi dio groblja

U Muntrilju, župi Pazinskog dekanata, o blagdanu župnoga patrona sv. Roka, umirovljeni biskup mons. Ivan Milovan svečano je blagoslovio novi dio groblja i novouređeno boćalište.

Svečanosti su, uz velik broj vjernika iz te i okolnih župa nazočili vlč. Josip Kalčić, pavlin o. Gaudencije Vito Spetić te župnik domaćin vlč. Stipan Bošnjak.

Nakon blagoslova boćališta koje je biskup inaugurirao simboličnim bacanjem prve boće, koncelebranti i vjernici su se u procesiji uputili prema stotinjak metara udaljenom mjesnom groblju gdje je biskup blagoslovio novi dio groblja. Ovim proširenjem groblje je dobilo tridesetak novih grobnih mjesta.

Uslijedilo je misno slavlje u župnoj crkvi sv. Roka. Biskup je u prigodnoj homiliji pohvalio lijepe inicijative realizirane za prigodu proslave župnoga patrona koje odaju skrb za mjesto i župu te potiču život u zajedništvu i povezanosti kao u jednoj velikoj obitelji. Blagoslovom groblja ova se župna zajednica spomenula svojih dragih pokojnih, ali molitva je to i za sve one koji će ondje jednoga dana počivati. Za nas vjernike to je podsjetnik da odlaskom s ovoga svijeta život ne završava u ništavilu već se nastavlja u Božjemu domu. To nam poručuje i nedavno proslavljena svetkovina Velike Gospe, put je to na koji nas Bog želi dovesti po primjeru Majke Božje i svetaca.

Sveti Rok je jedan od onih svetaca koji su u memoriji vjernika ostali u živom sjećanju, poput sv. Nikole i sv. Martina, zapamćeni kao sveci dobrotvori. Od modernih svetaca u tom smislu posebno se ističe sv. Majka Tereza. Sveti Rok rođen je u vjerničkoj obitelji, a ono što je naviše obilježilo njegov život bila je smrt roditelja u njegovoj mladoj dobi, istaknuo je biskup. Iako je bio prepušten sam sebi nije se prepustio lakomislenosti i užitku, on je svoj život orijentirao drugačije, posvetio se činjenju dobra, zasigurno i stoga jer je bio okružen rodbinom i prijateljima koji su ga dobro savjetovali. Upravo je u tim godinama produbio svoju vjeru. Biskup je naveo primjer sportašice Blanke Vlašić koja je, iako rođena u vjerničkoj obitelji, svoju vjeru ozbiljno produbila tek nakon proživljenih životnih kriza.

Biskup je spomenuo dvadesetpeto poglavlje Evanđelja po Mateju pročitano toga dana te istaknuo kako je zasigurno i sv. Rok slušao to evanđelje kada je, hodočasteći pješice u Rim, odlučio ići dvoriti oboljele od kuge, sigurno mu je u mislima svjetlila rečenica „ono što činiš bilo kojemu čovjeku u potrebi to činiš samome Isus Kristu.“

Kada čovjek troši svoj život pomažući drugima, a premalo misli na svo dobitak, na svoju zaradu, to možda nekome izgleda ludost, ili kako je zapisao sveti Pavao, ‘ono što je u ljudskim očima ludo to je u Božjim očima mudrost’. Što je prava mudrost života, zapitao se biskup? Ona koju nas uči Isus Krist. Već od Adama i Eve ljudi često skrenu sa pravoga puta, no znamo da je pravi put onaj koji nam Svjetlost Svijeta pokazuje. Iako će nam ljudi ponekad reći da je nepotrebno toliko se brinuti za druge, to je put koji nam Isus i sveci pokazuju, istaknuo je biskup.

Sveti Rok, kojega danas častimo, čovjek je koji se je opredijelio za dobro, slušao je evanđelje i vršio djela ljubavi i brige za bolesnike. Obolio je od kuge, čudesno je ozdravio, ali je na kraju opet doživio svoj križ kada su ga njegovi sumještani bacili u tamnicu i krivo optužili. Njegova je veličina ipak prepoznata i ljudi su ga počeli štovati i zazivati kao sveca. U Istri je čak 25 crkava njemu posvećeno, od kojih i brojne župne crkve, znak je to da je u prošlosti bio veoma štovan kao zagovornik i zaštitnik od kuge, ali i veliki primjer dobrotvornosti.

Biskup je potaknuo okupljene da, nadahnuti primjerom svetoga Roka u svoje kuće donesu još malo više pažnje, jer ljubav znači biti strpljiv i dobar, prema ukućanima, prema susjedima i prema svim ljudima. Upravo smo mi kršćani pozvani da dajemo primjer spremnosti na činjenje dobra.

U Muntrilj je povremeno dolazio i bl. Miroslav Bulešić, spomenuo je biskup te istaknuo kako se je on trudio biti dobri Samaritanac, pomažući materijalno i duhovno napaćenom narodu. To je zadaća i svih nas, bilo individualno ili sudjelovanjem u karitativnim djelima kada se organiziraju za misije, za Caritas i slično, nadodao je biskup.

Predvoditelj je na kraju napomenuo kako je briga oko uređenja groblja znak zahvalnosti prema našim dragim pokojnima, a najviše za njih možemo učiniti upravo molitvom.

No osim brige za pokojne potrebno je isto tako ulagati svoja nastojanja i u budućnost, a to su mladi i djeca, ako u našim župama bude obitelji koje su otvorene životu onda će naše župe imati budućnost. Neka Bog blagoslovi naše obitelji kao mjesta života, stvaranja i odgajanja novih ljudi.

Neka nam sveti Rok bude uzor u činjenju dobra za druge i neka nas prati svojim zagovorom, zaključio je propovjednik.

Po završetku misnoga svi okupljeni zadržali su se u ugodnom druženju ispred crkve uz prigodno osvježenje.