Petak, 29 ožujka, 2024
NovostiPastoral mladih

Misu mladih u Pazinu predvodio p. Ivan Dominik Iličić

U petak, 31. ožujka 2023., održan je u franjevačkom samostanu Pohođenja Marijina u Pazinu susret mladih. Posljednjeg petka u mjesecu redovito se održava misa mladih. Posljednjeg petka u ožujku gost je bio fr. Ivan Dominik Iličić, OP, član Hrvatske dominikanske provincije. Susreti mladih u pazinskom samostanu koji su postali već tradicionalni, primjer su dobre suradnje između laika i redovnika budući da se osmišljavaju i ostvaruju zajedničkim naporima, oprimjerujući na taj način načela zajedništva i sudjelovanja. Susret se odvijao po već strukturiranom obliku. Na početku je okupljene pozdravila koordinatorica susreta Dennis Mogorović.

Poziv na otvorenost Duhu Svetome

Misno je slavlje predvodio pater Iličić. U prigodnoj je propovijedi posvjestio nazočnima važnost darova Duha Svetoga u svakodnevnom životu kršćanina i važnost otvorenosti Božjem djelovanju. Drugi naglasak je bio na socijalnoj dimenziji bivanja kršćaninom jer kršćanstvo se ne ostvaruje  kroz individualizam već u susretu s drugim.

„Molite da Bog uđe u vaše živote i da postanete slični Bogu. Trebamo biti otvoreni Duhu, Bog želi surađivati sa nama i imati jedan dubok intiman odnos sa svakim od nas.“

„Ljudi će doživjeti radost preko nas ako u nama živi Duh Sveti, stoga trebamo moliti da se sve više otvorimo Duhu Svetome“, rekao je propovjednik, te je kao jedan mogući praktični primjer naveo da, po uzoru na Isusa, doživljene uvrede trebamo nastojati nadići ljubavlju.

Istaknuo je također kako su neki od „plodova Duha Svetoga  ljubav, radost, blagost, čistoća, mir, uzdržljivost, velikodušnost, strpljivost, vjernost, dobrota, uslužnost. Duh sveti postaje vidljiv kroz osobu, Bog djeluje kroz osobu“, nadodao je. Potaknuo je okupljene da razmišljaju o plodovima Duha Svetoga, te im je sugerirao kako je razmišljanje o Hvalospjevu ljubavi dobar ispit savjesti.  Pozvao ih je da se sjedine s Isusom u svetoj pričesti i nose ga tamo gdje idu, „budi Isusov magarčić i nosi Isusa drugima“.

Pater je napomenuo da Isus želi da bude jedna Crkva: katolička, sveopća, za sve ljude, poslana svim narodima, sveta jer ju je Bog ustanovio i vodi ju Duh sveti te apostolska jer je on izabrao i poslao apostole.

„Farizeji napadaju Isusa. Isus ima fokus na bitnome. Isus kaže kratko i jasno i ide svojim putem. Isus se dragovoljno predao na muku. Bog je zamislio da čovjek bude njemu sličan, Isus postaje pravi čovjek i uzvisuje naše čovještvo na veću razinu, želi nas učiniti još više sličnima Bogu. Bog želi prebivati u meni, Duh Sveti može kroz mene donositi svoje plodove“, neke su od misli koje je propovjednik uputio okupljenima.

Nakon euharistijskog slavlja uslijedila je kateheza u kojoj je razvijajući misli s propovijedi pater Iličić naglasio važnost zahvalnosti u životu kršćanina navodeći primjer blaženog Pier Giorgija Frassatija, koji je svoj cjelokupni život usmjerio služenju siromasima kao znak zahvalnosti. Istaknuo je kako su sveci bili povezani s Bogom i darovi su bili vidljivi drugima.

Susret se nastavio euharistijskim klanjanjem u kojem su neki od sudionika pročitali prigodne meditacije.

Velik broj nazočnih iz svih područja Porečke i Pulske biskupije, zorno pokazuje da susreti mladih u Pazinu mogu postati referentna točka za mlade u našoj dijecezi.

Prijedlozi za pastoral mladih

Na pitanje što je po njemu važno za uspješan pastoral mladih u župi, ili kao u ovom slučaju, u samostanskoj zajednici, a što je bitno za dobar pastoral mladih u biskupiji, p. Iličić je odgovorio: „Pazin je dobro mjesto za takve susrete. Važno je da imate tim ljudi po cijeloj biskupiji koji može koordinirati i povesti mlade u Pazin. Kad imate neki susret bitno je da imate nekoga npr. u Poreču, Puli i drugdje tko će to razglašavati i dovesti mlade na mjesečni susret u Pazin. Možete organizirati i planinarski krizni put mladih koji bi okupio jednom godišnje mlade iz cijele Istre. Također i godišnje hodočašće mladih bl. Bulešiću u Svetvinčenat i Lanišće. Zatim možete organizirati i dekanatske susrete krizmanika ili jedan zajednički susret svih krizmanika npr. u dvorani u Pazinu, pa onda neki projekt za pomaganje potrebitima u kojima bi mladi sudjelovali“, predložio je p. Iličić.

Txt: M. Martinčević, D. Mogorović, G. Krizman

Foto: E. Legović, I, Opačak