Nedjelja, 28 travnja, 2024

Majnica u Šajinima

procesija selom na majnicuPosljednja nedjelja u svibnju, mjesecu posvećenom Majci Božjoj, u Župi sv. Nikole Barban se posebno svečano proslavlja. Naime, u filijalnoj crkvi sv. Petra u Šajinima, tradicionalno se proslavlja blagdan nazvan Majnica. Vrijedne ruke župljana ružama i drugim prelijepim proljetnim cvijećem posebno su ukrasile kip Majke Božje. Nakon svečane mise kip se, noseći ga rukama mladića i djevojaka, u svečanoj procesiji nosi cijelim selom. Uz to se moli krunica i pjevaju Marijanske pjesme. Tako je bilo i ove godine, kada se 29.svibnja proslavila Majnica.

Za blagdan je lijepo i svečano uređena crkvica bila gotovo tijesna za sve župljane koji su željeli prisustvovati svetoj misi. Misu je predvodio župnik Bernard Jurjević a pjevanjem uveličao župni zbor iz Barbana pod vodstvom Deana Visintina. Procesija i marijanske pjesme, dodatno su izmamile  iz kuća starije osobe pa i turiste koji borave u selu. Nakon završetka mise, u hladovini akacija ispred crkve, organiziran je prigodni domijenak. U upuštenoj atmosferi, veselju, razgovorima i pjesmi, druženje je potrajalo duže vrijeme.

Napisala – Nevia Kožljan