Petak, 19 travnja, 2024

Krštenje na Bijelu Nedjelju

Na Bijelu nedjelju, 30.ožujka, biskup Ivan Milovan predvodio je svečano koncelebrirano misno slavlje u župnoj crkvi Rođenja BDM  u Baderni tijekom kojeg je krstio troje djece. Osim župnika domaćina vlč. Stipana Bošnjaka koncelebrirao je i kancelar biskupije mr. Ilija Jakovljević. U uvodnim riječima na početku misnog slavlja biskup je posebno čestitao obiteljima i cijeloj župi na ovoj velikoj radosti, uvođenju po krštenju u novi život i u veliku Božju obitelj ovo troje novih članova.

Prvi sakrament kršćanske inicijacije ovom su prigodom primili: Gabrijel Mačinković, prvo djete u obitelji, Eni Legović, drugo dijete u obitelji i Tereza Ćehić koja je svojim roditeljima četvrto djete.  Bijela nedjelja osmi je dan po Uskrsu koji je Sunce crkvene godine, rekao je biskup na početku homilije, naglasivši kako je za kršćane svaka nedjelja spomen na Kristovo uskrsnuće, na Kristov križ i djelo spasenja „radi nas ljudi“. Krštenje je prvi sakrament uvođenja u vjeru pri kojem se roditelji obavezuju odgajati djete u vjeri, a biskup je ovdje na poseban način naglasio ulogu krsnih kumova i rodbine koji djeci trebaju biti uzor u vjeri. U Rusiji su kroz teška i kontroverzna politička vremena upravo bake prenijele vjeru budućim naraštajima, rekao je biskup, nastavivši da „i Crkva kroz povijest živi i prenosi vjeru. Vjera je dar koji se ponekad mora izmoliti ali vjera se i spontano prenosi u obitelji primjerom. Djeca u obitelji i u Crkvi spontano usvajaju taj osjećaj da „ima netko velik i svet tko me voli“, ali isto tako u obitelji djete nauči temeljne vrednote, poštenje, sposobnost odricanja, prihvaćanja drugih“. Biskup je ovdje spomenuo detalj iz životopisa blagopokojnog pape Ivana Pavla II. koji je se prisjećao kako je u djetinjstvu često noću nalazio oca u molitvi, što je značajno utjecalo na rast u vjeri tada malog Karola. U nastavku homilije, prije samog obreda krštenja biskup je objasnio simbole krštenja, vodu, svijeću i bijelu haljinu te pozvao sve na obnovu krsnih obećanja. Krštenje četvrtog, petog, ali na ovim područjima izuzetno negativnih demografskih tendencija čak i trećeg djeteta u obitelji, događaj su koji ipak budi nadu u jednu svjetliju demografsku budućnost naroda.

G. Krizman