Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Jubilej obitelji u Svetoj Godini milosrđa

Jubilej obitelji u sklopu Svete Godine milosrđa, za Porečku i Pulsku biskupiju održan je u subotu, 5. ožujka, u Svetvinčentu, u organizaciji Vijeća za obitelj Porečke i Pulske biskupije.

Program je započeo katehezom o milosrđu u međuljudskim odnosima napose bračnim, koju je izrekao o. Euzebije Knežević, pavlin. Predavač je podsjetio kako je Jubilej obitelji u Vatikanu slavljen na blagdan sv. Obitelji. U razmatranju je analizirao razne vrste poteškoća u zajedničkom životu, kako u braku tako i u redovničkim zajednicama. Naglasio je temeljnu važnost riječi „oprosti“ u svakom iskrenom i otvorenom odnosu prema našim bližnjima. Svaki dugoročni odnos, kako brak, tako i svećeničko zvanje plod su nadasve djelovanja Božje milosti, jer ljudi samo svojim snagama ne bi uspjeli izdržati na pravome putu, istaknuo je predavač.

Uslijedio je uvod u pokorničko bogoslužje te ispit savjesti, a nakon toga je više svećenika bilo na raspolaganju za svetu ispovijed. U pokorničkom bogoslužju p. Euzebije je pročitao ulomak iz evanđelja koji opisuje susret Isusa i carinika Levija. Ljudi se vrlo često začahure u svoje „carinarnice“ grijeha, no Isus dolazi i kuca na vrata srca. Čovjek tada, upoznavši Božju ljubav, priređuje gozbu, želi to obznaniti drugima. Na prigovor zašto blaguje s grešnicima Isus odgovora poznatom rečenicom da “ne trebaju zdravi liječnika, nego bolesni“. U ispitu savjesti p. Euzebije je napose podsjetio okupljene neka se zapitaju kada su svojim bližnjima izrazili zahvalnost ili zamolili oproštenje.

Misno slavlje predvodio je župnik domaćin vlč. Darko Zgrablić. On je u prigodnoj homiliji govorio o ljubavi, naglasivši na često pogrešno korištenje žrtve u obitelji i međuljudskim odnosima. „Ljubav mi je mila a ne žrtva.“, jer, naime, te žrtve imaju smisla samo ako učinjene iz ljubavi, a ne ako se koriste za razne ucjene i predbacivanja. Upravo kako su u neka antikna vremena jubilejske godine bile godine kada se brišu dugovi, tako bi ova godina milosrđa trebala biti u obiteljima trenutak kada se briše tko je kome koliko dao, vrijeme milosti kada ostavljamo iza sebe sve međusobne dugove, brišemo ih i počinjemo iz početka. Praštajmo jedni drugima kao što Bog nama prašta, to je milosrđe, naglasio je vlč. Zgrablić. Pročitao je i ulomak jednog teksta sv. Petra Krizologa koji govori o međusobnoj isprepletenosti molitve, posta, i djela milosrđa, s naglaskom na temeljnu važnost ljubavi, jer i molitva i post bez ljubavi ne vrijede. Nakon homilije pročitan je kao poticaj još jedan ulomak iz bule pape Franje.

P. Euzebije je podsjetio da je u Svetvinčentu, odlukom mjesnog ordinarija, uz ispunjenje uobičajenih uvjeta, moguće izmoliti potpuni oprost za sebe ili za nekog pokojnika. Potom je izmoljena molitva za zagovor bl. Bulešića te je župnik pozvao sve na ophod oko oltara i čašćenje relikvija Blaženika.