Četvrtak, 18 travnja, 2024
Hodočašća

Hodočašće Majci Božjoj od Zdravlja

U nedjelju, 12. listopada 2014. godine održano je tradicionalno hodočašće vjernika Majci Božjoj od Zdravlja u Hreljićima. Misno slavlje ispred crkve predvodio je biskup u miru mons Ivan Milovan sa susjednim župnicima. Prije mise vjernici su imali mogućnosti za sakrament ispovijedi. Prije mise izmoljena je krunica.

Biskup je prigodnu homiliju posvetio temi obitelji, toj, kako je rekao, temeljnoj stanici društva. Na ovom mjestu stoljetnoga dolaženja, mjestu molitve, zavjeta, uslišanja i duhovne obnove, upravo zbog majčinske prisutnost Majke Božje od Zdravlja, ovo nam mjesto, ova crkva pruža poseban osjećaj obiteljskog zajedništva, topline i poziva na molitvu za mir u svijetu i na molitvu za obitelj, tog najvećeg i danas najugroženijeg dobra čovječanstva.

Društvo je zdravo koliko je zdrava obitelj kao njegova osnovna stanica. Čovjek je društveno biće, stvoren je za život u zajednici ljubavi i ima potrebu živjeti u okruženju gdje se osjeća prihvaćen. Obitelj je jedno od najvećih dobara čovječanstva, budućnost svijeta prolazi kroz obitelj, citirao je mons. Milovan, sv. Ivana Pavla II. Ne samo da su se u posljednjih nekoliko desetljeća dogodile velike promjene u životnim okolnostima obitelji općenito, nego i samo poimanje obitelji kao zajednice utemeljene na braku muža i žene uzeto je na nišan relativističke etike koja se probija u prostor javnoga mnijenja i samoga zakonodavstva. Taj novi mentalitet utječe na stabilnost obitelji kao i na njezino poslanje i funkcioniranje, što je vidljivo iz velikih kriza koje zahvaćaju obitelji, mlade i društvo općenito. Mnoge psihološke pojave, osamljenost, nasilje i droga tumače se gubitkom čvrstine i temeljne zadaće obitelji. Gdje zataji obitelj, društvo gubi svoje vezivno tkivo, one dobre odnose koji čine poveznicu među ljudima. Uvijek iznova vrijedi promišljati i otkrivati  vrednote braka i obitelji, rekao je biskup te citirao Katekizam katoličke Crkve: „Obitelj je izvorna stanica društvenog života, ona je naravna zajednica gdje su muž i žena pozvani na sebedarje u ljubavi i na darivanje života. Obitelj je prva naravna temeljna zajednica ljudskog društva, nije to čovjek stvorio, to je zapisano kao naravni zakon u našim srcima. Bog je sam takav, On je zajednica ljubavi triju Svetih Osoba, Presvetog Trojstva. I čovjek je slika Božja, kao pojedinac, ali i kao društveno biće. Čovjek nije sretan ukoliko je sam, čovjek je sretan samo onda kada zna voljeti i kada je voljen. Čovjek je stvoren za zajedništvo u ljubavi, spreman i sposoban žrtvovati se za one koje voli. Obitelj je mjesto gdje se čovjek osjeća voljen, prihvaćen, gdje i sam daje svoj doprinos zajedništvu u ljubavi, u obitelji čovjek osjeća da ima krov za dušu. Grijeh je narušio svetost obitelji, no Krist je htio na poseban način obnoviti obitelj. Isus se i sam htio roditi i odrasti u obitelji. Isus obnavlja prvotno zajedništvo. Crkva Isusova, vjerna svome poslanju ima napose danas, zadatak i poslanje naviještati Evanđelje u obitelji. Obitelj ima smisla, ona je nešto što nam je od Boga dano. Obitelj je i prenositeljica biološkog života. Bog je tako htio da  čovjek bude njegov suradnik i u rađanju i u odgajanju novih naraštaja. I danas kada gledamo demografsku pustinju moramo priznati da osim materijalnih razloga ima i onih psiholoških, napose činjenica da mladi ne žele obveze koje brak i obitelj donose. Samo Bog može čovjeka iznutra nadahnuti da gleda optimistički na život. Ljudi su u starini ipak imali onaj zdravi optimizam u sebi, a danas sekularizacija kao da ubija u čovjeku volju i smisao. Obitelj je prenositeljica vrijednosti i prva škola vrlina, ljubavi, poštovanja, solidarnosti, prijateljstva, gostoljubivosti. Oba roditelja, ali i djedovi i bake  mogu veoma mnogo prenijeti na mlade naraštaje. Tko promiče obitelj taj promiče čovjeka, a tko napada obitelj taj napada čovjeka, zaključio je biskup te nadodao, u rukama obitelji je budućnost društva. Što poželjeti danas i ovdje obiteljima? Ljubav ne samo kao osjećaj nego kao jednu zdravu odluku, da želimo se posvetiti sebi i dragim ljudima. Propovjednik je u nastavku iznio primjer uzornog bračnog para Patrocchi iz Rima koju su živjeli uzornim vjerničkim životom te iznio njihove sugestije o vjerničkom životu obitelji.
Nakon misnoga slavlja uslijedila je tradicionalna svečana procesija s kipom Majke Božje oko crkve i groblja, na kojoj su osim mnoštva vjernika sudjelovali i članovi različitih Kud-ova u narodnim nošnjama.
U nastavku, osim druženja i zabave na prostoru nedaleko crkve, održane su i razne sportske aktivnosti, do poslijepodnevnog misnog slavlja u 17 sati.
Misno slavlje pjevanjem je uzveličao Župni zbor sv. Kuzme i Damjana iz Fažane. Nakon mise nastupili su članovi kulturno-umjetničkog društva „Rakalj“ iz Raklja, te Kud „Dvigrad“ iz Kanfanara. Osim velikog mnoštva vjernika iz raznih dijelova Porečke i Pulske  biskupije, hodočasnici su pristigli i iz susjednih nad/biskupija, posebno je brojna bila ove godine jedna skupina iz Jelenja. Svake godine dolaze organizirano i članovi udruga osoba sa poteškoćama pa je tako ove godine, osim Udruge distrofičara Istre bila nazočna i pulska Udruga „Pčelica“ koja skrbi o djeci sa Downovim sindromom, rekao je župnik, vlč. Okadar, u izjavi za medije.
Crkva Majke Božje od Zdravlja sagrađena je 1726. i od tada je značajna hodočasnička meta za vjernike toga kraja. Kako je dolazilo mnoštvo hodočasnika kroz povijest, jedna je skupina hodočasnika stigla pješice iz Vodnjana, krenuvši put Hreljići prije svitanja.
Župa Hreljići, sa svojih oko 800 stanovnika, župa je Vodnjanskog dekanata, čije stanovništvo, osim u najvećem selu Manjadvorci, živi i u još desetak manjih sela.

G. Krizman