Petak, 26 travnja, 2024

Fiorini: Blagoslovljen mozaik Milosrdnog Isusa

U crkvici Svetog Josipa Radnika u Fiorinima, župa Brtonigla, u nedjelju, 12. travnja 2015. godine svečano je proslavljen Mali Uskrs  i  blagdan Božjeg milosrđa. Svečano misno slavlje u popodnevnim satima predvodio je vlč. Sergije Jelenić, kancelar Biskupije.  Na početku sve je pozdravio vlč. Željko Rajčić, župnik.

Propovjednik je na temelju pročitanih misnih čitanja pokušao povezati našu stvarnost s prvom zajednicom vjernika. I današnja Crkva ima mnogo toga naučiti od prve Crkve. Zajedništvo i skrb jednih za druge u prvoj Crkvi poziv su i nama danas da vodimo brigu jedni za druge, da nitko ne bude sam, osamljen, napušten ili bez osnovnih sredstava za život. Bog je Stvoritelj svih ljudi i želi da se svi ljudi spase. Zato je poslao i svoga Sina Isusa Krista koji je prihvatio i muku i smrt da otkupi čovjeka, a svojim uskrsnućem pobijedio je smrt i dao čovjeku sigurnu nadu da će i on uskrsnuti. I upravo ta nada u uskrsnuće daje čovjeku snage da prolazi ovom zemljom čineći dobro poput Isusa i da uvijek bude miran, sretan i radostan, pa makar kroz život prolazio noseći križ. Isus je po križu došao do uskrsnuća. Tako će i vjernik. Poučeni od Isusa znamo da će i naš životni križ biti sigurnost spasa ne samo za nas, nego i za one zbog kojih nosimo križ s ljubavlju.

Na kraju misnog slavlja vlč. Sergije je blagoslovio veliki mozaik Milosrdnog Isusa koji je postavljen na zid crkvice. Djelo je to umjetnika Nenada Matkovića, a dar je obitelji Nikole i Ljiljane Nikolov iz Fiorini. Tako je od danas ta crkvica bogatija za još jedno umjetničko djelo, uz više umjetničkih djela pok. umjetnika Aleksandra Rukavine.

Slavlje su skladnim pjevanjem pratili članovi župnih zborova iz Brtonigle i Nove Vasi nad Mirnom. Oni su na kraju mise otpjevali još tri skladbe. Župnik je na kraju zahvalio svima koji su u bilo čemu doprinijeli za tu proslavu. Svi okupljeni su zatim pozvani na zajedničko druženje i čašćenje u dvoranu.