Subota, 20 travnja, 2024

Fažana: Proslava sv. Elizeja

Proslava sv. Elizeja i Svjetskog dana glazbe koncertom „Od Giulianija do Paganinija“

U četvrtak, 18. lipnja, kod crkvice sv. Elizeja nedaleko Fažane, brojni žitelji Fažane, ali i gosti koji u tom kraju provode svoj odmor, nazočili su misnom slavlju proslave Svečeva spomendana, a nakon toga, koncertu klasične glazbe povodom Svjetskog dana glazbe, ili kako se uobičajeno naziva Fete de la musique.

Misno slavlje predvodio je vlč. Ilija Jakovljević, fažanski župnik. On je napose istaknuo kako ta starodrevna crkvica svojim postojanjem svjedoči o identitetu žitelja toga kraja, a pred njezinom poviješću i nama je to prigoda da ispitamo svoju povijest. Govoreći o sv. Elizeju, rekao je kako je on bio Božji prorok, i da samo ljudi koji su prožeti Bogom mogu činiti čudesa. Bog djeluje preko onih koji su njime prožeti, istaknuo je propovjednik, danas bi dakle mi trebali biti ti preko koji će Bog oblikovati današnje društvo. Spominjući Isusovu rečenicu iz dnevnog evanđelja „Kad molite, ne blebećite kao pogani“, vlč. Jakovljević je naglasio kako molitva ne smije biti isprazno nizanje riječi, već, molitva je ispravno moljena kada su joj i naša djela sukladna, jer tek takva molitva može oblikovati naš vjerski, društveni i kulturni identitet. Ova starodrevna crkvica svjedočanstvo je postojanja i načina života ljudi koji su ovdje živjeli davno prije nas, istaknuo je propovjednik, te zapitao, a što će ovaj naš naraštaj ostaviti budućim  pokoljenjima, po čemu će se ovaj naraštaj pamtiti? Po svađama i ratovima? I ova je generacija dužna smoći snage očuvati i prenijeti sljedećim generacijama svoj duhovni i vjerski identitet, te ga znati pretočiti u nešto čemu će se budući naraštaji diviti, zaključio je vlč. Jakovljević.

Na koncertu pod nazivom „Od Giulianija do Paganinija“, nastupili su E-string trio: violinist Milan Grbić, violončelist Dražen Maretić i gitarist Domagoj Terzić, svi tri profesori u pulskoj Glazbenoj školi „Ivan Matetić Ronjgov“, a n kraju im se pridružio i mladi svirač na francuskom rogu Hugo Juraj Ocvirk.

Najavljujući koncert, Melita Peroković, voditeljica TZ Fažane, spomenula je brojne projekte koje mjesna Turistička zajednica ima  u pogledu kulturnih zbivanja pored crkve sv. Elizeja, te u tom kontekstu i uređenja crkve i njezinog okoliša. Izvođače i program je predstavila Vesna Ivanović Ocvirk, voditeljica Istarske glazbene scene mladih.

Nakon koncerta uslijedilo je druženje pod bakljama uz prigodno osvježenje. Večer su organizirali fažanska Župa sv. Kuzme i Damjana i TZ Općine Fažana.

Do crkve sv. Elizeja dolazi se oko 900 m dugom uličicom Put Sv. Elizeja, koji započinje kod fažanskog groblja. Crkvica je građena u 6.st. Segmenti s ranokršćanskom simbolikom nađeni su čak u okolnim suhozidima.

Crkvica je građena na mjestu gdje je postojao gospodarski objekt u antici. Objekt nije istražen nego se na ovo otkriće naišlo slučajno, tijekom manjih  radova oko crkve. Sredinom 20.st. ispred crkve otkriveno je 6 ranokršćanskih grobova uklesanih u stijenu te kasnije dodatno obrađenih tako da je riječ o svojevrsnim sarkofazima. Grobovi datiraju iz razdoblja od 6. do polovice 8.st. Po načinu ukopa može se zaključiti da je riječ o grobovima imućnijih ljudi. Pedesetak metara zapadnije otkrivena je i kosturnica. Naselje koje je postojalo oko crkvice kasnije je nestalo tako da je danas Sv. Elizej okružen maslinicima.