Utorak, 16 travnja, 2024

Cvjetnica u Poreču

Usudimo se, poput satnika kojeg se spominje u evanđeoskom izvješću Muke, ispovijediti vjeru u smisao križa, u sjedinjenje s Isusom po krštenju, ispovijedi i pričesti, vjeru u Boga koji je ljubav i koji nas osposobljava za istu takvu ljubav i poziva nas da je živimo, istaknuo je biskup Milovan.

Poreč – Na Nedjelju Muke Gospodnje – Cvijetnicu 16. ožujka u Poreču je obred blagoslova maslinovih grančica, procesiju i koncelebrirano misno slavlje predvodio porečki i pulski biskup Ivan Milovan u suslavlju kancelara biskupije mr. Ilije Jakovljevića te katedralnog župnika i porečkog dekana preč. Petra Pahovića. Biskup je simbole Cvijetnice blagoslovio ispred crkve Gospe od Anđela na središnjem gradskom trgu, a potom su u procesiji djeca, ministranti, svećenstvo te mnogobrojni vjernici noseći maslinove i palmine grančice krenuli starom gradskom jezgorom, Dekumanovom i Ulicom sv. Eleuterija do Eufrazijeve bazilike.  Muku po Mateju po ulogama su čitali katedralni župnik i članovi liturgijske skupine čitača.

Čitanje Evanđeoskog izvješće Muke Isusove i svijest o zločinu nad Isusom navodi na razmišljanje u tišini, no to nije tek prikaz zbivanja iz  prošlosti  nego je to događaj koji se tiče nas, kao i ljudi svakoga vremena, upravo prema riječima „radi nas ljudi i radi našega spasenja“, rekao je biskup Milovan u homiliji. Isus, naizgled bespomoćan pred silom, slobodno daruje život; iako su mu ruke i noge prikovane Krist je slobodan od mržnje, ogorčenja i očaja, on i sa križa  prašta i ljubi, tu je tajna Božje ljubavi. Izvješće o Isusovoj smrti govori nam da će križ triumfirati, da Isusova smrt nije bila uzaludna već je to pobjeda Isusova križa. Ponekad je to teško vjerovati, ni farizeji nisu vjerovali već su tražili čudo, no Isus je izdržao u predanju Ocu. To je izazov i nama, ljudima današnjeg vremena, koji se možda bojimo oprostiti, umirati sebi, koji ne vidimo plod žrtve; no plod Isusove žrtve je i satnikova vjera, usudimo se stoga i mi kao i taj satnik ispovijediti vjeru u smisao križa, u sjedinjenje s Isusom po krštenju, ispovijedi i pričesti, vjeru u Boga koji je ljubav i koji nas osposobljava za istu takvu ljubav i poziva nas da je živimo, istaknuo je biskup Milovan u svojoj nadahnutoj homiliji. Procesiju sa grančicama masline i palminim granama pjesmom su pratili članovi neokatekumenskih zajednica, a misno slavlje svojim su glazbenim umijećem uzveličali članovi katedralnog zbora.

G. K.