Četvrtak, 25 travnja, 2024

Blagdan bl. Alojzija Stepinca proslavljen u Funtani

IMG 5890

Blagdan blaženoga Alojzija Stepinca, zagrebačkog nadbiskupa i kardinala, u Župi sv. Bernarda u Funtani, u Porečkom dekanatu, proslavljen je u petak, 10. veljače 2023., u župnoj crkvi svečanom večernjom misom. Svečanim euharistijskim slavljem predsjedao je vlč. Darko Zgrablić, župnik Svetvinčenta, u zajedništvu s vlč. mr. Linom Zohilom, župnikom Vrsara te domaćim župnikom vlč. Ivicom Butkovićem.

Na početku homilije, vlč. Darko Zgrablić je naglasio, kako „ne samo o slavlju blagdana svetaca, već u svakodnevnom životu se volimo na neki način poistovjetiti sa svecima. Tako volimo reći da smo iz župe u kojoj je neki svetac rođen, ili da nosimo ime, ili pak da smo rođeni na isti datum. Također molimo podizati oltare svecima, što je dobro, no „podizanjem oltara određenom svecu nismo završili, jer tek sada valja početi. Oltari su kao i križ, školska ploča s koje valja učiti. No, dok promatramo kako su završili oni koji su bili Isus najdraži i najbliži, mi nismo spremni tako završiti. Neda se nama prolaziti kroz muke i trpljenja i smrt, jer mi želimo živjeti, želimo da nam bude dobro“ ustvrdio je propovjednik, te podsjetio, kako molimo zagovor bl. Alojzija da dobijemo milost da nas Bog izbavi trpljenja, muke. „Jesmo li spremni moliti bl. Alojzija, da nam izmoli milost koju je on imao, da svoj križ strpljivo podnosimo, da nam izmoli milost da zavolimo svoj križ, da nam izmoli milost da oprostimo“ upitao je.

Nadalje, je vlč. Zgrablić istaknuo, kako su nam sveci prvih kršćanskih vremena poznati samo po imenu, pa i o apostolima znamo tek pokoju rečenicu. No, znamo da su bili Isusovi unatoč svim svojim slabostima. Neki su ga i zatajili, pa i sv. Petar, ali je ipak išao do kraja jer je u svom životu prepoznao snagu Isusove ljubavi. „I bl. Alojzije je imao ljudskih slabosti, no Bog je u njegovu životu činio velika djela, jer je on to dopustio Bogu, jer sveci su ljudi koji žele biti potpuno Kristovi“.

Govoreći o teškim vremenima rata i poraća, propovjednik je podsjetio kako je stradalo više od 500 svećenika, a tom broju valja dodati i redovnice, vjernike laike. „Nije lako u takvim vremenima biti vjeran. Nisu to neka daleka vremena, nisu to neka drugačija vremena od naših. I od nas se traži žrtva, da budemo svjedoci, a ne da se zavlačimo u ‘mišju rupu’, jer takvi su ostali s glavom na ramenima. No, bilo je onih koji su u teškim vremenima bili ljudi istine, govorili istinu, svjedočili istinu, pozivali na istinu, i bili glas koji je postao svjetionik. Svi koji tako žive mogu biti sigurni, život im nosi nevolje, križ, kušnju, nosi i pitanja smisla svega što činimo, pitanje nije li bolje ne izazivati. Bl. Alojzije kad je nešto govorio ili činio, nije to radio s ciljem jer je želio provocirati, jer zar je istina kriva zato što provocira laž, zar je pravda kriva zato što provocira nepravdu, zar je dobro krivo zato što provocira zlo, zar se dobro mora sakriti zato što će zlo podivljati na to dobro, zar bi istina morala šutjeti zato jer će laž pokazati svoje zube“ upitao je propovjednik, te posvjestio, kako snaga istine, snaga dobra nije u ovom svijetu, snaga Isusovih učenika nije u ovom svijetu i u ljudskim snagama.

U tom kontekstu je ukazao je geslo bl. Alojzija „U Tebe se Gospodine pouzdajem“. Dakle, ne u svoje sile, mudrost, snagu, ne u svoje prijatelje, ne u materijalno, već u Boga. Mučenici su doista tako živjeli, u u Božje ruke predali svoj život.

Govoreći o važnosti vjere, vlč. Zgrablić je podsjetio na riječi kardinala Franje Kuharića, koje je rekao kako oni koji su imali milost od 1951. do 1960. dolaziti u Krašić kod Stepinca, dolazili su da im umnoži vjeru, jer je bl. Alojzije zaista bio čovjek vjere.

I mi smo došli ovamo da i naša vjera budu umnožena, da budemo ljudi vjere, kao što su bili ti heroji vjere. Bogu se vjeruje ili se ne vjeruje, u vjeri nema zlatne sredine: ili vjerujem ili ne vjerujem, ili jesam ili nisam, jer je Bog apsolutna istina i vjera je povjerenje u Boga. To je krepost kojom je bl. Alojzije bio snažno prožet. Stoga, u Boga vjeruje, taj Boga ljubi i spreman je sve za Njega žrtvovati, rekao je propovjednik, te na kraju homilije naglasio, kako je blaženik riječ Bog izgovarao sa silnim strahopoštovanjem. „Pozvan je sav naš narod da se odrekne svega izgovaranja Božjeg imena na neki drugi i drugačiji način, u okolnostima i rečenicama u kojima Bogu nije mjesto, da vratimo poštovanje toj riječi, da je s poštovanjem u ljubavlju izričemo i izgovaramo. Bilo bi dobro po uzoru na bl. Alojzija ne usvojiti rečenicu ‘Bog sve pobjeđuje’, već usvojiti tu istinu“ rekao je na kraju homilije vlč. Zgrablić.

Stepinčevo se u Funtani slavi posebno svečano jer je u toj crkvi 1999. godine svečano blagoslovljena oltarna slika s likom blaženog Kardinala, autora Vladimira Pavlinića. Ta je slika bila druga u užem izboru među slikama koje su naslikane za beatifikaciju.

G. Krizman