Nedjelja, 28 travnja, 2024

U Puli proslavljen blagdan sv. Nikole

U Puli je 06.prosinca blagdan Sv. Nikole proslavljen blagoslovom mora i brodova na četiri gradske obalne lokacije te svečanim biskupskim misnim slavljem pod predsjedanjem mons. Ivana Milovana, porečkog i pulskog biskupa ordinarija u crkvi Krista Spasitelja. Na pulskoj rivi blagoslov moru, plovilima i moreplovcima udijelio je mons. Vilim Grbac, katedralni župnik i pulski dekan, u naselju Stoja vlč. Milan Milovan, župnik župe Gospe od Mora, u obližnjem mjestu Štinjan mjesni župnik vlč. Vinko Puljić, a zaštitu Sv. Nikole na vojna i policijska plovila zazvao je dijecezanski vojni kapelan vlč. Ivan Borić. Na početku je sve nazočne pozdravio župnik domaćin, vlč. Borić, posebno naglasivši prisutnost ribara, pomoraca, mornarice, Pomorske Policije I Lučke Kapetanije. U ime gradskih vlasti misi su nazočili pulski gradonačelnik Boris Miletić te vijećnik Županijskog vijeća Marino Roce. Osim domaćeg župnika vlč. Borića, mons. Grpca, i vlč. Puljića, suslavio je i preč. mr. Ilija Jakovljević, dijecezanski kancelar.

Ovim okupljanjem ostvarila se davna želja da se o blagdanu Sv. Nikole u Puli održi zajednička misa sa molitvenom nakanom za mornare i ribare te njihove obitelji, rekao je biskup u uvodnom obraćanju. Na početku homilije ordinarij istaknuo kako se o blagdanu Sv. Nikole na poseban način razmišlja o poteškoćama ljudi čije je zanimanje vezano uz more. Kroz izlaganje temeljnih podataka o životu tog Božjeg ugodnika propovjednik je naglasio da je Sv. Nikola ostao tako dobro zapamćen u kršćanskoj tradiciji jer je na poseban način svojim djelovanjem utjelovio srce Isusova nauka, kršćanske ljubavi prema najpotrebitijima, Ljubavi kakve samo Božansko djelovanje može unijeti u čovjekova djela. Navođenjem njegovih dobročinstava objašnjeno je zašto se Sv. Nikola časti kao zaštitnik u raznim situacijama – djece, nevino osuđenih, a napose pomoraca, jer su ga, kaže predaja, mornari vidjeli  kako kormilari brodom u oluji, a kasnije otišavši u crkvu zahvaliti prepoznali upravo u liku Sv. Nikole.

Biskup Milovan predsjednik je Odbora HBK za pastoral pomoraca, pa je, kao i u svojoj ovogodišnjoj poruci u prigodi blagdana Sv. Nikole naglasio činjenicu da se ove godine obilježava 90 godina postojanja Apostolata mora te istaknuo na koji se konkretan način Crkva brine za specifične potrebe tih „ljudi od mora“, koji “i u dobru i u zlu” ustraju u svom poslu, zarađujući tako za sebe i svoje obitelji taj “kruh sa sedam kora”.”Apostolata mora organizirana je i konkretna služba Katoličke Crkve diljem svijeta koja promiče – osobito u većim lukama – pastoralnu i drugu skrb za pomorce. Svećenici “lučki kapelani”, zajedno sa svojim suradnicima u Apostolatu mora, susreću se s pomorcima, ribarima i drugima koji tu rade i od mora žive.“, rekao je propovjednik.  Apostolat mora osnovan je 1920. godine u škotskom gradu Glasgow. U Puli službu lučkog kapelana trenutno obnaša pulski katedralni župnik mons. Vilim Grbac.

Po završetku misnog slavlja održano je prigodno druženje uz različite morske delicije koje su za ovu prigodu pribavili i pripremili članovi Ribarske udruge Mandrač iz Pule.

Misi su nazočili i članovi Društva Slavonaca Istre u tradicionalnim slavonskim narodnim nošnjama, koji su u nastavku večeri priredili kulturno umjetnički program. (G.K.)